1

بسیاری از افرادی که رژیم میگیرند همواره از سرعت متابولیزم خود ناراضی هستند. با خوردن صحیح و زمان معین  وعده های اصلی و میان وعده ها همانطور میزان لاغری خود را کند میبینند. در این بخش به شما میگوییم اشخاصی که سرعت سوخت و ساز بدنشان زیاد است چه کاری میکنند. شیوه هایی که آنها رفتند را انجام دهید تا بتوانید بدنی متناسب داشته باشید.

میزان کالری درستی مصرف کنید

زنگ علوم! متابولیزم یک فرآیند شیمیایی در بدن است که غذای خورده شده را تبدیل به سوخت میکند. نتیجه: انرزی ادامه دادن به زندگی را بدست می آورید. میزان متابولیزم پایه (BMR) تعداد کالری است که بدن به طور طبیعی در حالت استراحت میسوزاند. دانستن میزان متابولیسم پایه بدن کلید کار است. با دانستن این مقدار میتوانید بفمید دقیقا چه میزان کالری برای حفظ وزن یا کاهش و افزایش وزن نیاز دارید.
2

میزان کالری که میسوزانید را محاسبه کنید

مسلما کل روز را ننشسته اید و در حال استراحت نیستید حتی کسی که یکسره پای تلوزیون نشسته نیز مجبور است برای برداشتن کنترل انرژی مصرف کند. پس برای رسیدن به اندام مناسب باید مقدار انرژی را که مصرف میکنیم نیز حساب کنیم. نتیجه ی این محاسبات میزان کالری است که بدن شما برای نگه داشتن وزنش نیاز دارد، هدف شما کاهش وزن است؟ 500 کالری از این مقدار کم کنید میتوانید این میزان کالری را با کم کردن غذا، ورزش کردن و یا ترکیبی از این دو انجام دهید. با این کار تقریبا هر هفته میتوانید یک کیلو کم کنید.
3

ورزش را تبدیل به عادتی روزانه کنید

انجام سه تا پنج مرتبه ورزشهای هوازی در طول هفته بسیار در سرعت متابولیزم در هنگام استراحت موثر است و سرعت آن را بالا میبرد. این اتفاق به آن معناست که حتی زمانی که ورزش هم نمیکنید بدن شما بیش از حد معمول کالری میسوزاند. همچنین تحقیقاتی به عمل آمده که نشان میدهد چگونه کاری کنیم که در طول ورزش  سرعت متابولیزم بالا برود. برای این کار میتوانید ترکیبی چند ورزش را با هم انجام دهید. مثلا برای چند دقیقه بدوید سپس 20 ثانیه استراحت کنید و ورزش دیگری مثل پرش یا دراز و نشست را انجام دهید. این کار را میتوانید با چندین نوع ورزش انجام دهید.
4

وزنه زدن را فراموش نکنید

نیم کیلو عضله کالری بیشتری از نیم کیلو چربی میسوزاند. استفاده از وزنه های سبک میتواند کمک کند جلوی کاهش سرعت متابولیزم بدن را بگیرید حتی زمانی که سن بالا میرود این روش کمک میکند متابولیزم کمتر کند شود. برای اینکه جرکت با وزنه را کاملا صحیح انجام دهید زیر نظر یک مربی کاربلد این تمرینات را شروع کنید.
5

رژیم های یویو هرگز!

دلیل دیگری که نمیگذارد وزن شما بالا یا پایین بیاید. افرادی هستند که متابولیزم بدن خود را فلج میکنند. این افراد کسانی هستند که وزنشان حالتی چرخشی دارد. چرخش وزن چیست؟ وقتی وزن کم میکنید عضله و چربی میسوزانید اما وقتی همان وزنی که کم کردید برمیگردد بیشتر چربی اضافه میشود و چربی هم کالری کمی میسوزاند. حالا حساب کنید کسانی که چندین بار وزن کم میکنند و این وزن را با رعایت نکردن دوباره برمیگردانند چه بلایی بر سر متابولیزم بدنشان می آورند. این افراد معروف به یویو هستند پایین می آیند اما با سرعت به بالا بازمیگردند.
6

میان وعده ی قبل از خواب

هرآنچه درباره اینکه بعد از ساعت 8 نباید چیزی خورد را فراموش کنید. تحقیقات نشان داده خوردن یک میان وعده ( 150 کالری ) نیم ساعت قبل از خواب به افزایش سرعت متابولیزم در روز آینده بسیار کمک میکند البته فراموش نکنید این 150 کالری باید از برنامه غذایی باشد نه اضافی تر. این میان وعده بهتر است پروتئینی باشد ( پیشنهاد ما شیر کم چرب یا پنیر دلمه است) نکته ی آخر اینکه کسی که این موارد را رعایت میکند حتما ورزش منظم دارد. شما هم ورزش دارید؟

7منبع-http://www.kermany.com/