ورود موج جدید سامانه بارش زا از غرب کشور طی چند روز گذشته باعث افزایش بارش ها در مناطق غربی و شمال غربی کشور شده است که سازمان هواشناسی درباره سیل و آبگرفتگی معابر در 12 استان کشور هشدار داد.
سازمان هواشناسی کشور در پی بارشهای باران و رگبار اخیر اطلاعیه‌ای صادر کرده که متن آن به شرح ذیل است:

در حال حاضر تصاویر ماهواره هواشناسی بیانگر پوشش ابرهای جوششی در استانهای غربی کشور است همچنین تصاویر رادار هواشناسی و گزارشهای ایستگاههای هواشناسی بیانگر بارش باران در برخی استانهای غرب کشور در ایلام و کرمانشاه و دامنه‌های جنوبی البرز در استان قزوین است.

امروز (شنبه) انتظار می‌رود با تداوم جریانهای گرم و مرطوب و گذر ناوه تراز میانی سبب بارشهای رگباری توام با رعدوبرق و باد شدید موقت، موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیلها در کرمانشاه، نیمه جنوبی کردستان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، نیمه جنوبی همدان، مرکزی، شرق گیلان، غرب مازندران و دامنه‌های البرز در استانهای قزوین، البرز و تهران شود.

لازم به ذکر است مهمترین مخاطره این گونه سامانه‌های همرفتی بارشهای شدید موقت، وقوع صاعقه و تندباد شدید موقت ( طوفان تندری) است که می‌تواند منجر به سیلاب و شکست درختان شود.

بنابراین توصیه می‌شود ضمن رعایت نکات ایمنی و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها، کانالها و مناطق مستعد سیلاب و همچنین از تردد غیر ضروری در رود دره‌های مناطق کوهستانی خودداری شود.

همچنین بازبینی تابلوهای شهری و تخلیه آبراهها و کانالها برای جلوگیری از خسارت باد شدید و سیلاب موقت توصیه می‌شود.

منبع/تسنیم