برخی افراد به صورت عادت گلویشان را مرتب صاف میکنند و با سرفه های نابجا به سلامتی حنجره خود آسیب وارد میکنند، به مناسبت روز جهانی صدا می خواهیم با عوامل آسیب رسان به صدا و هشدارهای بدن برای ابتلا به مشکلات جنجره و روش های پیشگیری از بروز بیماری در این ناحیه نیز آشنا شویم.

 یک متخصص بیماریهای عملکردی حنجره با اشاره به برگزاری روز جهانی صدا گفت: سیگار , قلیان, آلودگی هوا, دخانیات و استفاده نادرست از صدا منحصربه‌فردترین ویژگی انسان را به چالش می‌کشد.

ابوالفضل صالحی با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی صدا اظهار داشت: هرساله در 27 فروردین مصادف با 16 آوریل در سراسر دنیا روز جهانی صدا برگزار می‌شود، هدف از مراسم این روز افزایش آگاهی عمومی از نقش صدا در ارتباطات انسانی، کیفیت صدا و بیماری‌های مرتبط با آن است.

وی اظهار داشت: متأسفانه در کشورمان به روز جهانی صدا توجه لازم نمی‌شود و هیچ نهاد و سازمانی به موضوع سلامت صدا اهمیت چندانی نمی‌دهد. صدای هر فرد همانند اثر انگشت منحصربه‌فرد است و باید از این تنها ابزار برقراری ارتباط و تعامل و تفکر به‌شدت نگهداری کرد.

این متخصص بیماریهای صدا تصریح کرد: این روزها، با گسترش پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی، نوشتار و استیکر جای صدا را گرفته و انسان امروزی رفته رفته از مهمترین وجه تمایز خود در برقراری ارتباط دست می‌کشد. متأسفانه این روزها با یک استیکر تمام احساس و فهم خود را از یک موضوع بیان می‌داریم که جای نگرانی دارد، به همین دلیل امسال روز جهانی صدا با شعار جهانی روز صدا “صدای خود را به اشتراک بگذارید” در سراسر دنیا پاس داشته می‌شود.

دکتر صالحی اظهار داشت: فضای مجازی توانسته بر الگوی روابط خانوادگی افراد و روابط صمیمانه میان آنها تأثیر بگذارد و ارتباطات انسانی را تحت تأثیر قرار دهد. اما این فقط مشکل امروز ما نیست!

وی گفت: متأسفانه بنا به دلایل مختلفی، از صدا استفاده بهینه و درستی نمی‌شود و شاهد افزایش انواع اختلالات صدا هستیم، این در حالی است که بسیاری از افراد از ابتلای به برخی بیماری‌ها و اختلالات صدا آگاه نیستند و هنگامی که مشکل‌شان شدیدتر و بغرنج‌تر می‌شود برای درمان اقدام می‌کنند.

صالحی اظهار داشت: معمولاً نشانه اصلی بیماری حنجره گرفتگی صداست، زمانی اختلال صوتی وجود دارد که کیفیت، زیروبمی، بلندی و انعطاف پذیری صدای فرد متفاوت از صدای افراد هم‌جنس، هم‌سن، هم‌گروه و هم‌فرهنگ مشابه وی باشد.

وی گفت: صدای بم از حنجره تولید می‌شود، این اندام مشابه سایر اعضای بدن سطح تحمل و میزان کارایی مشخصی دارد و اگر ما به‌طور مستمر و بدون استراحت از این اندام کار بکشیم مسلماً بعد از مدتی دچار خستگی شده و در کارکرد عمومی خود اُفت محسوسی خواهد داشت.

صالحی ضمن تأکید بر رعایت بهداشت صوتی توسط افراد تصریح کرد: نوشیدن روزانه 8 لیوان آب برای مرطوب نگاهداشتن حنجره ضروری است. توجه داشته باشید که هیچ یک از نوشیدنی‌ها مانند چای، آبمیوه و … جایگزین آب نیست و صرفاً آب است که می‌تواند براساس قانون انتشار ساده در لایه‌های سطحی مخاط حنجره پخش شود و آن را مرطوب نگاه دارد. حنجره تنها در محیط لغزنده و مرطوب قادر به حفظ فیزیولوژی سطحی خود است.

این متخصص بیماریهای عملکردی حنجره با بیان اینکه از صاف کردن گلو به‌شدت پرهیز شود، ادامه داد: پاک کردن مکرر گلو، سرفه، خلط یا سایر علائم؛ ممکن است نشانه‌ای از اختلالی نهفته در فرد مانند بازگشت اسید معده‌ای باشد که معمولاً با یک معاینه ساده کلینیکی قابل تشخیص است.

صالحی توصیه کرد: به‌مقدار مناسب و کافی بخوابید و استراحت کنید، کم‌خوابی باعث علائمی مانند گرفتگی صدا و خستگی صوتی می‌شود که به هیچ طریقی قابل برطرف شدن نخواهد بود، مگر با استراحت به‌میزان کافی!

وی در ادامه افزود: با پشتوانه تنفسی مناسبی آواز بخوانید، زیربنای عملکرد صحیح حنجره استفاده از پشتوانه تنفسی مناسب است و عامل بسیاری از اختلالات حنجره نبود تنفس مناسب حین خواندن است، زیرا باعث وارد آمدن فشار بیش از حدبه عضلات حنجره شده و سبب گرفتگی صدا حین خواندن می‌شود.

صالحی اظهار داشت: به حداقل رساندن مصرف فرآورده‌های کافئین‌دار، بستنی و نوشابه بسیار مهم است زیرا این خوراکی‌ها باعث خشکی مخاط دهان، حنجره و غلیظ شدن ترشحات مخاط دهان می‌شود.

وی تصریح کرد: استعمال دخانیات و ترکیبات حاوی دودهای شیمیایی برای حنجره نامناسب است، این مواد به‌طور مستقیم باعث تحریک و تخریب بافت تارهای صوتی و فیزیولوژی مخاط حنجره می‌شوند.

صالحی ادامه داد: باید از مجاری تنفسی و هوایی در برابر گرد و خاک یا هوای سرد و خشک محافظت کرد، زیرا باعث تحریک مخاط مجاری صوتی و به‌ویژه بافت تارهای صوتی می‌شود و در نتیجه آسیب پذیری آنها را بالا می‌برد.

وی اظهار داشت: حفظ آرامش روانی در زندگی روزمره و کنترل اضطراب و فشارهای عصبی بر کیفیت حنجره اثرگذار است، اضطراب و فشارهای عصبی یکی از مهم‌ترین عواملی است که به‌صورت غیرمحسوس و ناخودآگاه باعث ایجاد آسیب به مکانیزم صوتی می‌شود.

این متخصص اختلالات صدای حرفه‌ای با اشاره به اینکه باید از داد زدن و صحبت کردن به‌مقدار زیاد اجتناب کرد، افزود: توجه داشته باشیم که هر بار دادزدن ضربات سنگینی به تارهای صوتی وارد می‌کند و اگر ما از این رفتار به‌صورت عادتی استفاده کنیم ضربات جبران ناپذیری به تارهای صوتی خود وارد می‌کنیم.

صالحی خاطرنشان کرد: انجام معاینات دوره‌ای و کنترل سلامت عمومی برای شناسایی مشکلات احتمالی توسط متخصص حنجره و آسیب‌شناس گفتار و صدا می‌تواند از بروز بسیاری از اختلالات و بیماری‌های جلوگیری کرده و باعث حفظ صدا به‌عنوان بزرگترین سرمایه انسان شود.

تسنیم