به گزارش دکتر سلام، داروي بيماري آلزايمر، باعث مشکل گوارشي میشود
استاديار سم شناسي دانشکده دارو سازي مازندران گفت: داروهاي بيماري آلزايمر، بيماري را کنترل نکرده يا از بين نمي‌برند، به علاوه مشکلات گوارشي نيز از مهمترين عوارضي است که اين دارو ها ايجاد مي کنند.

محمد شکرزاده، در سمينار تازه‌هاي دارو سازي که در دانشگاه علوم پزشکي مازندران برگزار شد، به توليد سلول‌هاي بنيادي در مازندران اشاره کرد و افزود: قصد داريم در آينده نزديک با همکاري بيمارستان امام خميني (ره) ساري آزمايشگاهي در خصوص توليد انواع سلول‌هاي بنيادي، خصوصا سلول‌هاي کليوي و خوني براي بيماراني که دچار مشکل کليوي و سرطان خون تاسيس کنيم.

وي با بيان اينکه توليد رگ‌هاي مصنوعي از برنامه‌هاي مهمي است که در آينده نزديک انجام خواهد شد، به توليد سلول‌هاي پوست در کشور اشاره کرد وافزود : براي توليد سلول هاي پوست از سلول هاي سالم خود فرد بيمار استفاده مي شود تا رنگدانه هاي پوست تغيير نکنند وشرايط طبيعي و يکنواختي را در پوست ايجاد مي نمايد.

نعمت الله آهنگر استاديار فارماکولوژي دانشکده دارو سازي دانشگاه مازندران نيز در اين سمينار با بيان اينکه شايع ترين علت کاهش حافظه، بيماري آلزايمراست گفت : بيماري گوارشي از مهمترين عوارضي است که دارو هاي بيماري آلزايمر ايجاد مي کند .

وي ادامه داد: داروهاي بيماري آلزايمر بيماري را کنترل نکرده يا از بين نمي‌برند، بلکه فقط روند آن را کند مي کنند.

آهنگر در خصوص عوامل بروز بيماري آلزايمر نيز گفت : اختلالات عروقي، مصرف الکل، استفاده از داروهاي مختلف، بدخيمي سيستم عصبي و بيماري‌هاي عفوني شايع‌ترين علت‌هاي ايجاد بيماري آلزايمر در افراد مي شود.

وي خاطر نشان کرد: 70 درصد افراد افراد بالاي 71 سال به خاطر بيماري آلزايمر فوت مي کنند.

به گزارش ايسنا، سيد جلال حسيني مهر، دانشيار دارو سازي هسته‌اي دانشگاه مازندران نيز در اين سمينار به اهميت گياهان داروي در محافظت انسان در برابر عوامل مضر شيمياي و پرتوي اشاره کرد و افزود: 65 درصد علت ايجاد بيماري‌هاي مزمني از قبيل سرطان، ديابت و قلب وعروق، داشتن رژيم‌هاي غذايي نادرست و استرس است.

حسيني مهر به خواص درماني وليک سرخ اشاره کرد و افزود: در کشور هاي اروپايي براي درمان بيماري نارسايي قلبي از اين ميوه استفاده مي کنند.

وي تصريح کرد: با آزمايش‌هاي انجام شده برروي وليک سرخ مشخص شده اين ميوه مي تواند ازلنفوسيت هاي خون محافظت کند.

حسيني مهر خاطرنشان کرد: مهمترين ترکيباتي که در زندگي از آن استفاده مي کنيم ترکيبات گياهي هستند که نقش محافظتي براي بدن ما ايجاد مي کنند .