بیماری های ویروسی که از حیوان به انسان سرایت می کنند به دلیل شیوع و ابتلا فراگیر در میان مردم بسیار خطرناک و آسیب رسان می باشند و در برخی از اوقات به مرگ تعداد زیادی از انسان ها منجر می شوند.باکتری ها، ویروس ها و سایر پاتوژن های میکروسکوپی که سلامت ما را تهدید می کنند در همه جا یافت می شوند اما برخی از بدترین میکروب ها از موجودات زنده دیگر به انسان منتقل می شوند.

در این گزارش به برخی از مرگبارترین بیماری های که از حیوانات به انسان منتقل می شود اشاره می کنیم.

ابولا

ابولا یک بیماری ویروسی است که اولین مورد آن در سال ۱۹۷۶ شناسایی شد. اپیدمی گسترده اخیر ابولا از غرب آفریقا آغاز شد و حتی به سواحل آمریکا هم رسید.

طبق برآوردها شروع این اپیدمی در سال ۲۰۱۳ منجر به آلودگی حدود ۳۰ هزار نفر به این ویروس شد و بیش از ۱۱ هزار نفر هم جان خود را از دست دادند. تا پایان سال ۲۰۱۳، وضعیت وخیم این بیماری به پایان رسید.

با وجود تمام تلاش محققان، هنوز درمانی برای این بیماری وجود ندارد. درحالیکه هم اکنون مطمئن هستیم منشاء اصلی ابولا در حیات وحش آفریقاست، اما زیستگاه طبیعی آن مشخص نیست. درحال حاضر مظنون اصلی این بیماری «خفاش میوه» است.

هاری

معمولا ویروس این بیماری از طریق گازگرفتگی یک پستاندار آلوده نظیر خفاش یا سگ از طریق بزاق دهانش منتقل می شود. سالانه این ویروس موجب مرگ حدود ۵۶ هزار نفر در جهان می شود. با این حال قربانیان این ویروس با دریافت واکسن بلافاصله بعد از ابتلا به ویروس، که به راحتی و به ارزانی در دسترس است می توانند از مرگ رهایی یابند.

مالاریا

اخیراً شهرت مرگبار مالاریا بواسطه پدیدارشدن سایر بیماری ها نظیر زیکا کمرنگ شده است اما باید به خاطر سپرد که این بیماری هنوز هم مرگبارترین بیماری منتقل شده از طریق پشه است. طبق اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا تنها در سال ۲۰۱۵، خانواده تک سلولی های انگلی مسئول بیماری مالاریا منجر به آلودگی ۲۱۴ میلیون نفر و مرگ بالغ بر نیم میلیون نفر در جهان شدند.

درحال حاضر ۴ گونه انگل مالاریا از طریق پشه ها پخش شده و موجب بروز بیماری مالاریا می شوند که از بین آنها P. falciparum مرگبارترین است. گونه دیگر موسوم به P. knowlesi از طریق پشه ها منتقل نمی شود اما می تواند از طریق برخی انواع میمون های حاضر در آسیای جنوب شرقی شیوع پیدا کنند.

با وجودیکه درمان های زیادی برای این بیماری وجود دارد، اما برخی گونه ها به آنها مقاوم هستند و بیماری به دلیل وجود کیست های پنهان شده درون کبد مجددا قابل برگشت است.

جنون گاوی

جنون گاوی بیماری به مراتب عجیب و کشنده است. معمولا از طریق تماس با ماده مغزی یا مایع بدنی آلوده منتقل می شود و گاهی اوقات هم به طور تصادفی می تواند به دلیل جهش های ژنتیکی اتفاق بیفتد.

همانطورکه از نام این بیماری مشخص است این بیماری در گاوها اتفاق می افتد اما شماری از انسان های که در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ گوشت گوساله آلوده خورده بودند به این بیماری با نام متفاوت «کروتسفلد جاکوب» مبتلا شدند.

در حال حاضر احتمال ابتلا نمونه های جدید به این بیماری نادر است.

آنفلوانزا

در حقیقت دو نوع ویروس اصلی آنفلوانزا وجود دارد: A و B.

ویروس نوع B همانی است که انسان مبتلا به آنفلوانزا می شود و بدن ما تنها خانه شان است که به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. اما ویروس های نوع A به طور طبیعی در بدن سایر پستانداران هم نظیر پرندگان، خوک ها و حتی خفاش ها یافت می شوند و می توانند برای انسان بسیار خطرناک باشند.

این ویروس بسیار کشنده بوده و به سرعت پخش می شود. نمونه قابل توجه این بیماری مربوط به شیوع آنفلوانزا مرغی در طول سال های ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹ بود که موجب مرگ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون در جهان شد.

به گفته محققان، واکسن های فصلی فعلی بدن را در مقابل هر دو ویروس A و B مصون می کنند.

منبع/مهر