قهوه یکی از نوشیدنی های رایج کافئین دار است که امروزه توجه ویژه ای به مصرف آن می شود. این نوشیدنی پر طرفدار خواص زیادی دارد ولی با این همه خواص آن، نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. در این مطلب از دکتر سلام به بررسی فواید آن در بیماران سرطان کولون می پردازیم:

نوشیدن قهوه بطور روزانه می تواند شانس بقا را در بیماران مبتلا به سرطان کولون افزایش دهد:

– بیماران مبتلا به سرطان کولون که تحت جراحی یا شیمی درمانی قرار گرفته اند بیشترین فایده را از مصرف 4 فنجان قهوه یا بیشتر در روز میبرند (حدودا 460 میلی گرم کافئین).

– طبق نتایج یک مطالعه جدید و در سطح وسیع که درJournal of Clinical Oncology به چاپ رسید، مصرف منظم قهوه کافئین دار می تواند از بازگشت مجدد سرطان کولون بعد از درمان پیشگیری کند و شانس بهبودی را افزایش دهد. طبق نتایج این مطالعه احتمال بازگشت مجدد سرطان کولون در بیماران مصرف کننده قهوه 42 درصد کمتر از گروهی بود که نوشیدنی هایی غیر از قهوه دریافت کرده بوند و این گروه 33 درصد کمتر در معرض مرگ و میر ناشی از سرطان یا شرایط دیگر قرار داشتند. در این مطالعه 1000 نفر مورد بررسی قرار گرفتند و پرسشنامه الگوی غذایی را در ابتدای مطالعه، طی شیمی درمانی و یک سال بعد تکمیل کردند.

– علاوه بر نتایج این مطالعه، دیگر مطالعات نیز به نقش محافظتی قهوه در برابر پیشرفت چندین نوع سرطان از جمله ملانوما، سرطان کبد، نوع پیشرفته سرطان پروستات و سرطان سینه بعد از یائسگی اشاره کرده بودند.

– علت تمرکز بر نوشیدن قهوه در این مطالعه ، نقش آن در کاهش ریسک دیابت نوع 2 بیان شده است. ریسک فاکتورهای دیابت نیز که شامل چاقی، زندگی بی تحرک، رژیم غذایی غربی غنی از کالری و شکر و سطوح بالای انسولین می باشند، در سرطان کولون دخیل هستند.

– مکانیسم دقیق اینکه چگونه کافئین میتواند این اثرات را داشته باشد هنوز مشخص نیست و نیاز به بررسی های بیشتری می باشد اما یک فرضیه افزایش حساسیت بدن به انسولین با مصرف کافئین و درنتیجه نیاز به مقادیر کمتری انسولین است. که این موضوع خود می تواند منجر به کاهش التهاب که ریسک فاکتور سرطان و دیابت است گردد.

– علاوه بر دریافت قهوه، با جلوگیری از چاقی، ورزش منظم، برخورداری از یک رژیم سالم و مصرف آجیل و مغز دانه ها می توان ریسک دیابت و سرطان را کاهش داد.

منبع: www.sciencedaily.com

ترجمه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی