اسکن مغز، برای بیماران مبتلا به ایدز چه فوایدی دارد؟ چه نشانه هایی را به ما نشان می دهد؟ محققان می گویند با وجود اینکه داروهای موثری برای درمان این بیماری ساخته شده است و بیماران زیادی از آنها نتیجه دیده اند، ولی ممکن است که اثراتی از این بیماری در مغز آنها باقی مانده باشد که با انجام اسکن مغز می توانید این مورد را بررسی کنیم.

محققان دریافتند پیگیری تغییرات ماده سفید مغز با استفاده از اسکن MRI می تواند به شناسایی محل این ویروس مرگبار کمک کند. به گفته محققان، ویروس HIV در مغز حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران پخش می شود.

یافته ها نشان داد بیمارانی که در مغزشان علائم قطعی تغییر در ماده سفید وجود داشت ۱۰ برابر بیشتر از افراد دارای ظاهر عادی ماده سفید دارای HIV در مغزشان بودند.

این تغییرات در مغز موسوم به «اختلالات سیگنال دهی ماده سفید» با مشکلات شناختی مرتبط بوده و بواسطه التهاب در مغز ناشی از عفونت HIV ایجاد می شوند.

به گفته محققان دانشگاه کالج لندن، روند درمان HIV بسیار طولانی است اما بیمارانی که HIVشان بواسطه دارو متوقف شده است هنوز هم به دلیل التهاب مرتبط با HIV دارای مشکلات شناختی هستند.

به گفته تیم تحقق، «مطالعه جدید ما نشان می دهد اسکن MRI می تواند به شناسایی افراد پرخطر برای ازمایشات بعدی کمک کند و با شناسایی این افراد درمان دیگری برای آنها تجویز شود.»

مهرنیوز