آیا تا به حال اسموتی سبز رنگ را مصرف کرده اید؟ سالم ماندن با صرف کمی وقت و تلاش  ، امکان پذیر است . اگر حالا برای مراقبت از سلامتی خود وقتی نگذاریم ، مجبور هستیم تا بعدها برای درمان بیماریهایمان وقت بگذاریم . بسیاری از کارشناسان ، اعتقاد دارند که شروع یک سبک زندگی سالم ، با یک صبحانه خوب آغاز میشود.

البته بنا به آمار، تنها 3/1 بزرگسالانی که میخواهند صبحانه بخورند، به راستی صبحانه سالم میخورند؛ البته همه میدانیم مقصر اصلی ازقلم انداختن صبحانه چیست، ” زمان ” . در اینجا یک راه حل وجود دارد که بسیار سریع و ساده آماده می شود، بودجه زیادی نمیخواهد و از همه مهمتر سالم است .

مخلوط سبز رنگ ، شبیه مخلوط میوه ای سنتی است اما شامل سبزیجات سبز بیشتری است که بنا به میل شما میتواند شامل اسفناج، کاهو، کلم پیچ، خربزه سبز، جعفری، گل قاصدک سبز، شاهی آبی و هر سبزی سبز برگدار باشد . انواع میوه ها مثل موز، آووکادو، سیب، گلابی و انبه نیز از دوستان این نوع از ترکیبات هستند و باعث افزایش بافت و عطر و طعم کلی آن میشوند .

8 فایده خوردن مخلوط سبز رنگ یا اسموتی

1- غنی از کلروفیل یا سبزینه

این اسموتی، بنا به گفته کارشناسان سلامت طبیعی، باعث افزایش سیستم ایمنی بدن، تصفیه خون و جوانی دوباره بدن شما میشود . این تنها یکی از دلایلی است که چرا کارشناسان، این نوشیدنی خوشمزه را به عنوان یک  منبع عالی از انرژی ، برای بدن انسان، تبلیغ میکنند .

2- کمک به بالا بردن تمرکز و وضوح ذهنی

سبزیجات سبز برگدار، سرشار از آنتی اکسیدان و کاروتنوئید هستند که باعث بالا رفتن قدرت در مغز شده و به محافظت از آن کمک میکنند . همچنین آنها سرشار از ویتامینهای گروه ” ب” هستند که ثابت شده است که به حافظه، تمرکز و به طور کلی سلامت مغز و عملکرد آن، کمک میکنند .

3- کمک به هضم و دستگاه گوارش و بطور کلی عملکرد متابولیک

برخلاف آب میوه ها، اسموتی سبز رنگ، از ترکیبی شامل میوه جات و سبزیجات استفاده میکند . در نتیجه شما هم فیبر خواهید داشت و هم غذا . فیبر برای سلامت کولون و روده های شما ضروری است و دستور کار به روده ها را می دهد . این اسموتی، به طور طبیعی با یبوست مبارزه کرده و نظم را به روده های شما باز می گرداند .

4- افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات

انجمن سرطان امریکا، توصیه به خوردن روزانه 5-9 واحد  از میوه ها و سبزیجات، برای جلوگیری از سرطان و دیگر امراض دارد . اسموتی های سبز، یک راه سریع و راحت برای استفاده از سبزیهای دارای برگ تیره، بدون توجه به مزه آنهاست .

5- بالابردن خلق و خو و کمک به مبارزه با افسردگی

سبزیجات سبز، شامل مقدار زیادی اسیدفولیک هستند. فولاتی که در این مخلوط سبزرنگ وجود دارد، کمک به مبارزه با ازدست دادن حافظه کرده وباعث افزایش سطوح سروتونین میشودکه ضد افسردگی است و  در نتیجه باعث بالا رفتن حالت خلق و خوی شما میشود.

6- ترویج طبیعی کاهش وزن

اسموتی های سبز، یک بسته بندی است  که شامل ویتامینها، مواد مغذی ، کربوهیدراتهای سالم ، فیبر و کمی چربی است که بطور کلی ، غذایی است که شما برای کاهش وزن سریع تر و سالم تر، البته بدون گرسنگی دادن خودتان ، نیاز دارید . آنها همچنین قند کمی دارند که به صورت طبیعی در برخی از میوه ها وجود دارد .

7- پوست شفاف تر

اسموتی ها ی سبز، سرشار از فیبر هستند و به بدن شما برای از بین بردن سموم کمک میکنند . ویتامین ” ای ” موجود در سبزیجات برگدار، با همکاری ویتامین ” سی ” موجود در میوه ها، کمک میکند تا پوست شما سالم تر، شفاف تر و پاکیزه تر شود .

8- هیدراتاسیون

نوشیدن اسموتی ها، نه تنها یک راه میانبر برای خوردن سبزیجات است، بلکه یک راه عالی برای رساندن مقدار آبی را که بدن شما لازم دارد نیز هست. یک دلیل عمده برای اینکه افراد، توصیه نوشیدن روزانه 6-8 لیوان آب را جدی نمیگیرند، تنها به دلیل این است که آنها مزه آب ساده را دوست ندارند . اگر شما نیز چنین فکری میکنید، کمی آب بیشتر، به مخلوطی که دوست دارید اضافه کرده و اسموتی مخصوص خود را بسازید . اینگونه، بدون اینکه توجه کرده باشید، مایعات بیشتری نوشیده اید.


لینک مرتبط: تحریک رشد موها با اسموتی خوشمزه


برگردان : سیما آزادفلاح

دکتر سلام