ثث

آیا از کلسترول وحشت دارید؟ پس خوب است بدانید که کلسترول آن اندازه  برای بدن اهمیت دارد که بدون آن نمی‌توانید فکر کنید یا زندگی کنید. در صورتیکه کلسترول زیاد برای سلامتی زیان

دارد، اما در واقعیت این خود کلسترول است که مضر معرفی می‌شود. در واقع بدن ما خودش کلسترول می‌سازد و برای ساختن غشاء سلولی و هورمون‌های جنسی مانند استروژن و تستوسترون به آن نیاز دارد. اما اگر بدن بیش از حد کلسترول بسازد، ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بوجود بیاید. در زیر نکاتی ناگفته در مورد کلسترول بخوانید:

1.بدن انسان یک کارخانه‌ی تولید کلسترول دارد. نام این کارخانه «کبد» است. بدن برای بقا به کلسترول نیاز دارد، و کبد شما همه‌ی کلسترول مورد نیاز بدن را می‌سازد، حتی اگر رژیم غذایی شما بدون کلسترول باشد. مشکل از جایی آغاز می‌شود که بیش از حد چربی اشباع شده بخورید و بدن شما به مقدار زیادی کلسترول بد (LDL)بسازد، که ممکن است به «پلاک» تبدیل شود و در رگ‌های خونی رسوب کند.

2.کلسترول برای ساخت هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون ضروری است. در واقع بدون کلسترول نمی‌توانید زنده بمانید، چون کلسترول جزء اصلی سازنده‌ی غشاء سلولی است. همچنین کلسترول به کبد کمک می‌کند که اسید لازم برای هضم غذا را بسازد و به این ترتیب نقش مهمی در فرآیند هضو غذا نیز دارد.

3.کلسترولِ خونِ زنانِ باردار بطور طبیعی بالاست. در دوران بارداری، کلسترول کُل و LDL  به بالاترین سطح خود می‌رسد، که البته نقش مهمی در رشد جنین دارد، بنابراین اگر کلسترول بعد از زایمان، بالا نماند اشکالی ندارد.

4.به غذاهای اطفال کلسترول اضافه می‌شود. برای شبیه‌سازی بهتر از شیر مادر، غذاهای کودک از جمله شیر خشک شامل ویتامین، املاح و چربی‌هایی مانند کلسترول است. اما بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که مهمترین ترکیبی که باید به غذای کودک اضافه شود اسیدهای چرب مانند DHA هستند.

5.کودکان نیز ممکن است کلسترول بالا داشته باشند. اگر فکر می‌کنید که مشکل کلسترول بالا فقط برای بزرگسالان است، اشتباه می‌کنید. حتی در کودکان نیز ممکن است سطح کلسترول به حد ناسالم برسد. نکته‌ای که باورکردن آن دشوار است این است که افراد در دوران کودکی عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارند – یعنی 40 سال پیش از آنکه حمله‌ی قلبی را تجربه کنند. حتی با رژیم غذایی مناسب، وزن مناسب و ورزش باز هم کودکانی که سابقه‌ی خانوادگی حملات قلبی زودهنگام (پیش از 40 سالگی) منجر به فوتدارند باید تحت نظر پزشک باشند تا اگر دارویی لازم است برای کنترل کلسترول یا فشار خون استفاده کنند.

6.شما می‌توانید کلسترول را در چشمان‌تان ببینید. حاشیه‌ی سفید دور قرنیه چشم، نشانه‌ی افزایش کلسترول است، گرچه لزوماً نشانه‌ی بیماری قلبی نیست. اما برآمدگی‌های چربی کلسترول زیرپوستی در اطراف پلک (که زانتوما نامیده می‌شود) ممکن است هشداری برای مشکلات قلبی در آینده باشد. در واقع محققان با مطالعه بر روی 12745 بزرگسال در دانمارک دریافتند که این برآمدگی‌های چربی با بیماری‌های قلبی یا حمله‌ی قلبی مرتبط است.

7.کلسترول خون بیشتر مردم آمریکا بالاتر از حد طبیعی است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، سطح کلسترول میانگین در بین بزرگسالان آمریکایی حدود mg/dl200 است که بالاتر از حد نرمال است. این آمار هشدار دهنده است، اما اینکه کلسترول باید در همه افراد یکسان باشد، ‌درست نیست. افراد متفاوت هستند، بنابراین بهتر است در مورد سطح کلسترول خون‌تان با پزشک مشورت کنید.

cholesterol-word-cloud

8.کلسترول خیلی شبیه چربی به نظر می‌رسد. گرچه ما فکر می‌کنیم که کلسترول بالا فقط به صورت یک عدد در آزمایش خون نمایان می‌شود، اما هنگامی که کلسترول سطح داخلی رگ را می‌پوشاند، این رسوبات زردرنگ با لایه‌ای سفیدرنگ شبیه به چربی پوشانده می‌شود.

9.کلسترول می‌تواند از پوست محافظت کند. تحقیقات جدید در مورد سلامت پوست نشان می‌دهد که اگر به مرطوب‌کننده‌ها کلسترول اضافه شود، پوست را در مقابل اشعه‌ی ماوراء بنفش محافظت می‌کند. در حالی که لیپیدها و چربی‌های دیگر چنین اثری محافظتی ندارند.

10.حتماً یکی از دوستان شما به آزمایش کلسترول نیاز دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که پس از سن 20 سالگی هر 5 سال یکبار تست کلسترول انجام شود. تقریباً یک نفر از هر چهار نفر هیچگاه آزمایش کلسترول انجام نداده است. بنابراین در بین دوستان شما حتماً کسی هست که باید این آزمایش را انجام دهد.

منبع-http://fa.parsiteb.com