کمردرد اختلالی است که بطور کلی قادر است تا فرد را خانه نشین و از کار بیاندازد. کمردرد انواع مختلفی دارد؛ این اختلال ارتباط مستقیمی با سبک فرد دارد. کارمندانی که اغلب یکجا نشین هستند و بیشتر با رایانه سرگرم هستند و یا رانندگان بیشترین شانس ابتلا به کمردرد را دارند. با دکتر سلام همراه باشید.

تقریبا همه ما کم و بیش کمردرد را تجربه کرده‌ایم که گاهی از صبح شروع می‌شود و به خودمان که می آییم، می‌بینیم از بین رفته و یادمان هم نمی‌آید چرا و چطور؟البته کمردرد را نباید با دردهای عضلانی پشت کتف که اغلب در اثر خستگی پیش می آید، اشتباه گرفت.

روش اغلب کمردردها به همین صورت است که یک دفعه می آید و یک دفعه هم می رود، که باعث می شود بی توجه از کنارش بگذریم که اصلا کار درستی نیست. البته کمردرد را نباید با دردهای عضلانی پشت کتف که اغلب در اثر خستگی پیش می آید اشتباه گرفت. کمر به قسمت پشت شکم از قفسه سینه تا لگن خاصره می گویند.

کمردرد از دردهای ناگهانی و تیرکشیدگی‌های کوتاه‌مدت تا دردهای شدید و گرفتگی های حاد متغیر است.

کمردردهایی که نیاز به مراقبت فوری دارند

دردهای شدید و حاد که در اثر حادثه و آسیب دیدگی کمر ایجاد شده اند، باید به سرعت توسط یک فوق تخصص معاینه شوند. درد کمر اگر همراه با سرفه، بی اختیاری روده و مجاری ادرار، پیدایش ضعف در پاها و تب باشد بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

کمردرد فشار عضلانی یا سیاتیک

اگر پس از ورزش سنگین کمردردی پیش آمد از جنس فشار عضلانی است اما همین فشار عضلانی گاهی باعث آسیب دیدگی، پارگی یا جا به جایی دیسک کمر می شود که اگر در این جا به جایی دیسک به عصب سیاتیک آسیب وارد کند درد شدیدی ایجاد می شود که از پشت و کفل تا پاها را تحت شعاع قرار می دهد و به آن کمردرد سیاتیکی می گویند.

کمردرد جا به جایی دیسک

هر انسانی حدودا ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد که این مهره ها به وسیله صفحات انعطاف پذیر و ژله ای به نام دیسک از یکدیگر جدا می شوند.

این دیسک ها از حدود ۱۵ سالگی و به مرور زمان تحلیل می رود و آسیب پذیر می شود. حالا اگر دیسک دچار پارگی شود یا از محل خود جلوزدگی پیدا کند به آن دیسک فتق دار می گویند. این جلوزدگی گاهی باعث می شود دیسک به نخاع یا رشته های نخاعی فشار وارد کند که درد شدیدی همراه دارد.

دیسک فتق دار اگر به نخاع فشار آورده باشد علائمی مانند گزگز و مومور شدن، سرد و گرم شدن های بیش از حد یا ضعف و درد در ناحیه ساعد و کف دست و انگشتان ایجاد می کند.

دردهای مزمن ستون فقرات

از جمله مشکلاتی که می توانند کمردردهای مزمن را ایجاد کند انقباضات ستون فقرات است که در اصل به معنای تنگ شدن مسیر طبیعی رشته های نخاعی در ستون فقرات است. التهاب ستون فقرات هم که تورم مهره هاست کمردردهای مزمن را ایجاد می کند. یکی دیگر از این مشکلات سندروم فیبرومالژیا است، که نوعی اختلال عضلانی است و به صورت دردهای مزمن نمایان می شود.

دردهای ناگهانی

گاهی اوقات کمردرد مربوط به شغل شما می شود، اگر در محل کار مدام مجبور به بلند کردن اجسام یا چرخش کمر هستید.

یا برای ساعات طولانی مجبور به نشستن روی صندلی های غیراستاندارد هستید همین موضوع دردهای ناگهانی را ایجاد می کند. حمل کردن کیف و ساک سنگین به شکل مداوم هم می تواند منجر به کمردرد شود که این گونه کمردردها را می توان با حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم و استراحت تسکین داد.

یوگا

تمرین های یوگا نقش مفیدی در کاهش کمردرد دارد. یک مربی با سابقه یوگا می تواند با آموزش حرکات ورزشی مناسب کمک زیادی داشته باشد.

ماساژ

ماساژ درمانی در محل های تایید شده و به وسیله افراد آموزش دیده به تسکین کمردرد کمک بسیاری می کند. یکی از فن های ماساژ که برای کمردرد انجام می شود، فن دستکاری ستون فقرات که با فشار دست بر نقاطی از ستون فقرات صورت می پذیرد که باعث بهبود عضلات آسیب دیده می شود.

دارو

برای آرام کردن موقتی کمردرد می توان داروهایی را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرد تا زمان آرامی را برای شما ایجاد کند که به پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از این دارو ها تاپروکسن (ادویل) است. البته پمادهای مسکن مانند رزماری را نباید نادیده گرفت.

تزریق داروهایی مثل شل‌کننده‌های عضلانی یا داروهای که موجب ترشح کورتیزون می‌شوند، می‌توانند در بهبود بعضی از کمردرد موثر واقع شوند.

جراحی

زمانی که داروها و ماساژدرمانی و یوگا تاثیری در کمردرد شخص نداشته باشد یا درد از نوع مزمن باشد یعنی بیش از سه ماه متداوم ادامه پیدا کرده باشد گاهی اوقات پزشک دستور جراحی می دهد.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان

با وجود تمام این صحبت ها بهترین کار پیش گیری از کمردرد یا مزمن شدن کمردرد است که ما برای شما پیشنهادهای ویژه ای داریم.

۱٫ ورزش کنید، متداوم، منظم و با برنامه ورزش کنید. البته نه ورزش های سنگین.

۲٫ تناسب اندام و وزنتان را حفظ کنید.

۳٫ درصورت لزوم بلند کردن اجسام سنگین پاهایتان را خم کنید نه کمرتان را.

۴٫ جای نشستن‌تان در محل کار را استاندارد کنید.

۵٫ از کفش و کیف مناسب استفاده کنید. و سالم بمانید.

 

منبع: سلامتی