احساس درد در قفسه سینه یکی از خطرناک ترین درد هاست که بروز آن می تواند نشان از خطرات بسیار جدی باشد. قفسه سینه محل نگهداری از چند اندام مهم است از جمله قلب، شش ها و ریه که به همین سبب احساس درد در این اندام می تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

پژوهشگران می‌گویند پزشکان باید درد قفسه سینه را به‌عنوان یک نشانه هشداردهنده احتمالی در نظر بگیرند، زیرا حتی هنگامی‌که این درد را نمی‌توان به‌راحتی به علل قلبی یا علل دیگر نسبت داد، این افراد در معرض خطر بیشتر حمله‌های قلبی و سایر مشکلات قلبی در طول پنج سال آینده هستند.

یک بررسی تازه در بریتانیا نشان می‌دهد اغلب افرادی که برای نخستین بار با شکایت درد قفسه سینه به پزشک عمومی‌شان مراجعه می‌کنند، تحت آزمون‌های تشخیصی بیشتر برای تعیین علت درد قرار نمی‌گیرند.

پژوهشگران می‌گویند پزشکان باید درد قفسه سینه<Chest pain> را به‌عنوان یک نشانه هشداردهنده احتمالی در نظر بگیرند، زیرا حتی هنگامی‌که این درد را نمی‌توان به‌راحتی به علل قلبی یا علل دیگر نسبت داد، این افراد در معرض خطر بیشتر حمله‌های قلبی و سایر مشکلات قلبی در طول پنج سال آینده هستند.

دکتر پیتر کرافت، یکی از نویسندگان مقاله این بررسی گفت: «در اغلب افرادی که برای درد قفسه سینه با پزشک عمومی‌شان مشورت می‌کنند، علت درد روشن نیست و تا حدودی تعجب‌آور است که بر اساس یافته‌های این بررسی در اغلب این افراد تا شش ماه بعد علت این درد تشخیص‌داده نشده باقی می‌ماند.»

کرافت که از انستیتوی پژوهشی مراقبت‌های اولیه و علوم بهداشتی در دانشگاه کیل در استافوردشایر است، گفت:‌«ما این گروه افراد را تا حداکثر ۵ سال پیگیری کردیم و دریافتیم که آنان نسبت به افرادی که تشخیص قطعی علتی غیرمربوط به بیماری قلبی برای دردشان داده شده است، با افزایش اندک اما قطعی خطر دچار شدن به بیماری قلبی مواجه هستند (۵ درصد از افراد گروه «بدون علت واضح» در طول پنج سال بعدی دچار مشکل مربوط به قلب شدند، درحالی‌که این میزان در گروه «علت بی‌ارتباط به قلب» ۳ درصد بود).»

کرافت گفت که به اعتقاد او در افرادی که علت خاصی برای درد قفسه سینه‌شان تشخیص داده نمی‌شود، ممکن است از توصیه‌های بهداشتی برای کاهش خطر دچار شدن به بیماری‌های قلبی- عروقی سود ببرند.

 

منبع: Reuters