برخی عوامل آب و هوایی در این فصل می توانند به سلامت پوست ما آسیب وارد کنند، بهتر است در فصل بهار بیشتر به سلامتی پوستتان اهمیت دهید، استفاده از عینک ،ضدآفتاب، کلاه و لباس نخی را از یاد نبرید، کودکان، سالمندان و بانوان باردار بیشترین آسیب را ناشی از آب و هوای فصل بهار میبینند. برخی مراقبت های لازم در این فصل را در اختیارشان قرار خواهیم داد.

 پیاده‌روی در بهار و تابستان می‌تواند بسیار لذتبخش باشد به‌ویژه در زمانی‌که هوا خیلی گرم نیست و کمی هم آفتاب می‌تابد.اما براي پياده‌روي، بايد حتما خود را از اشعه‌هاي مضر آفتاب، محافظت كنيد. داشتن عينك آفتابي، كلاه و استفاده از كرم ضدآفتاب، براي بيرون‌رفتن در يك روز آفتابي ضروري است به همين دليل بايد حتما به فكر خريد اين وسايل باشيد.

البته براي خريد بايد به برخي نكات دقت كنيد وگرنه بايد انتظار آسيب به پوست‌تان را داشته باشيد.

عينك

گول ظاهر را نخوريد
تنوع عينك آفتابي در بازار زياد است به همين دليل بسياري از افراد نمي‌دانند كه دقيقا چه نوع عينكي بخرند. بسياري از افراد در زمان خريد عينك، صرفا به ظاهر آن توجه مي‌كنند كه اين مسئله براي محافظت از چشم‌ها كافي نيست. ظاهر عينك، يكي از مواردي است كه بعد از اطمينان از كيفيت، بايد به آن توجه كرد.

خريد، از جاي معتبر
اينكه عينك آفتابي خود را از كجا بخريد، شايد در نگاه اول چندان مهم به‌نظر نرسد ولي در حقيقت عينك‌هايي كه دست‌فروش‌ها عرضه مي‌كنند، ممكن است بسياري از استانداردهاي عينك‌هاي آفتابي‌اي كه در مغازه‌ها موجود هستند، نداشته باشند به همين دليل بايد عينك آفتابي را حتما از جاي معتبر خريد.

عينك‌هاي محافظت‌كننده
عينك آفتابي بايد حتما از چشم در برابر اشعه‌هاي مضر خورشيد محافظت كند به همين دليل بايد عينك‌هاي آنتي يو. وي (Anti U.V) را خريداري كرد. اين عينك‌ها به نسبت ساير عينك‌ها قيمت بالاتري دارند اما تشخيص اينكه واقعا آنتي يو. وي هست يا نه، تنها با دستگاه يو.وي متر امكان‌پذير است كه در برخي از عينك‌فروشي‌ها اين دستگاه وجود دارد. اگر دستگاه يو.وي متر عدد 400را نشان بدهد، آن عينك آفتابي براي محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراي بنفش، مناسب است.

چه رنگي بخريد؟
شيشه‌هاي عينك آفتابي، با رنگ‌هاي مختلفي در بازار عرضه مي‌شوند. بسياري از پزشكان متخصص چشم به افراد توصيه مي‌كنند كه از عينك‌هاي آفتابي‌‌اي كه رنگ شيشه آنها خاكستري يا مشكي است، استفاده كنند البته رنگ شيشه، بعد از آنتي‌‌يو.وي بودن حائز اهميت خواهد بود.

بهترين عينك
هنگام خريد، سراغ آن دسته از عينك‌هاي آفتابي برويد كه قاب و شيشه بزرگ‌تري دارند چون مي‌توانند محافظت بيشتري از چشم‌ها در برابر اشعه مضر آفتاب داشته باشند. حتي اطراف برخي از عينك‌هاي آفتابي كه در بازار به فروش مي‌رسند بسته است كه به‌دليل محافظت بيشتر، گزينه بهتري محسوب مي‌شوند.

نگين‌دارهاي گران قيمت
برخي از عينك‌هاي آفتابي را با قيمت بسيار بالايي مي‌فروشند كه دليل اين مسئله مارك عينك و نگين‌ها يا نوع پلاستيكي است كه در ساخت آن به‌كار رفته؛ اين باور كه يك عينك آفتابي هر چه گران‌تر باشد قدرت محافظت بيشتري در برابر اشعه مضر آفتاب دارد، باور نادرستي محسوب مي‌شود.

كلاه

كلاه روشن بر سرت بگذار
هنگام خريد كلاه، بايد به رنگ آن توجه كافي داشت؛ كلاه‌هايي كه رنگ آنها روشن‌ است، گزينه بهتري محسوب مي‌شوند.

اندازه كلاه چقدر باشد؟
براي خريد كلاه بايد به اندازه آن‌توجه كافي داشت چون كلاه‌هاي تنگ مي‌توانند باعث سردرد شوند. كلاه‌هايي كه قابليت تنظيم دارند بهتر از كلاه‌هاي ديگر هستند و آن دسته از كلاه‌هايي كه با دكمه اندازه مي‌شوند، بهتر از نوع چسبي هستند چون چسبي‌ها بعد از مدتي قابليت چسبندگي خود را از دست مي‌دهند. اندازه لبه كلاه مي‌تواند متفاوت باشد، هر چه لبه كلاه بزرگ‌تر باشد، قدرت محافظت آن در برابر اشعه‌هاي مضر آفتاب بيشتر است. كلاه‌هايي كه با لبه كوچك‌تر به فروش مي‌رسند، مخصوص ورزش هستند و براي آن دسته از افرادي كه مي‌خواهند براي ساعت‌هاي طولاني در آفتاب تردد كنند، مناسب نيستند.

كتان بهتر است
كلاه‌ها به 2 صورت در بازار عرضه مي‌شوند يا روباز هستند يا روي آنها بسته است. كلاه‌هاي روباز، به‌دليل گردش هوا روي سر و عرق‌كردن كمتر، گزينه بهتري محسوب مي‌شوند. اما اگر تمايل داريد كه حتما كلاه بسته بخريد، سراغ آن دسته از كلاه‌هايي برويد كه روي آنها توري است و هوا در آنها گردش دارد. كلاه‌هايي كه در بازار به فروش مي‌رسند، بيشتر از جنس كتان و برزنت (ضدآب) هستند كه كلاه‌هاي جنس كتان براي تابستان و فصل گرم، گزينه بهتري به‌حساب مي‌آيند.

راز كلاه‌هاي گران‌قيمت
بعضي از كلاه‌ها با قيمت بالايي به فروش مي‌رسند كه دليل اين مسئله بيشتر به مارك كلاه برمي‌گردد. البته اين نكته را نبايد از ياد برد كه اين دسته از كلاه‌ها روي سر بهتر قرار مي‌گيرند و بسياري از آنها را مي‌توان داخل ماشين‌لباسشويي شست. كلاه‌هاي مارك، اگر اصل باشند به نسبت ساير كلاه‌هاي آفتاب‌گير طول عمر بيشتري دارند. برخي از كلاه‌هاي آفتاب‌گير كه با قيمت بالاتري به فروش مي‌رسند، با فناوري نانو ساخته شده‌اند و مانع از تجمع باكتري، بوي عرق و… مي‌شوند.

ضدآفتاب

عيار چند بخريم؟
هنگام خريد كرم ضدآفتاب، بايد به عيار حفاظتي (SPF)، توجه كرد. يك كرم ضدآفتاب خوب، بايد عيار حفاظتي 30داشته باشد. دور ضدآفتاب‌هايي كه عيار حفاظتي آنها پايين‌تر است خط بكشيد چون نمي‌توانند از پوست شما در برابر اشعه‌هاي مضر آفتاب محافظت كنند.

ضدآفتاب‌هاي رنگي
برخي از ضدآفتاب‌هاي موجود در بازار رنگي هستند كه معمولا با قيمت بيشتري به فروش مي‌رسند. گران‌تر بودن ضدآفتاب‌هاي رنگي، به‌دليل خاصيت آرايشي آن‌هاست و تأثير چنداني در اثر حفاظتي آن ندارد.

بدون چربي بخريم؟
روي برخي از كرم‌‌هاي ضد‌آفتاب، عنوان بدون چربي (Oil Free) آمده است. اين دسته از كرم‌هاي ضدآفتاب گزينه بسيار خوبي براي آن دسته از افرادي كه با مشكل چربي پوست و جوش صورت مواجه هستند، محسوب مي‌شود. البته معمولا قيمت بيشتري نسبت به كرم‌هاي ضدآفتاب معمولي دارند.

با يك تير 2 نشان
آن دسته از افرادي كه پوست آنها خشك است بايد حتما سراغ ضدآفتاب‌هايي بروند كه در تركيبات آنها از مرطوب‌كننده بهره گرفته شده است. اين نوع ضدآفتاب‌ها هم مانند ضدآفتاب‌هاي بدون چربي با قيمت بيشتري به فروش مي‌رسند.

بهترين را انتخاب كن
از آن‌جايي كه ضدآفتاب بايد هر 2تا 3 ساعت يك‌‌بار تمديد شود و براي مدت زيادي روي پوست مي‌ماند، بايد متناسب با نوع پوست افراد باشد. براي اين منظور مشورت با پزشك متخصص پوست و مو ضروري است. آن دسته از افرادي كه پوست‌هاي بسيار حساس دارند، بايد سراغ ضدآفتاب‌هايي بروند كه روي آنها ضد‌حساسيت بودن قيد شده باشد.

اسپري بهتر است يا كرم؟
ضدآفتاب‌ها معمولا به 2 صورت كرمي و اسپري به فروش مي‌رسند. ضدآفتاب‌هايي كه به‌صورت كرم هستند، معمولا مصرف كمتري دارند علاوه بر اين، خطر ورود به چشم را ندارند. ضدآفتاب‌هايي كه به‌صورت اسپري توليد مي‌شوند و به فروش مي‌رسند، بيشتر مناسب پوست بدن هستند.

فيزيكي بخريم يا شيميايي؟
كرم‌هاي ضدآفتاب به‌طور كلي به 2دسته داراي فيلتر فيزيكي و شيميايي دسته‌بندي مي‌شوند. ضدآفتاب‌هاي فيزيكي مي‌توانند مانند يك سد در برابر اشعه آفتاب عمل كنند درحالي‌كه كرم‌هاي ضدآفتاب شيميايي اشعه‌هاي مضر را به‌خود جذب مي‌كنند و بدين شكل مانع از آسيب به پوست مي‌شوند. بسياري از متخصصان پوست بر اين باورند كه استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب فيزيكي براي پوست بهتر از نوع شيميايي است چون خود تركيبات شيميايي مي‌توانند اثرات نامطلوبي روي پوست بگذارند.

ضدآفتاب براي كودكان
بر خلاف تصور بسياري از افراد كه فكر مي‌‌كنند كودكان نياز به كرم ضدآفتاب ندارند اما آنها نيز بايد از 6 ماهگي به بعد از ضدآفتاب استفاده كنند. تنوع كرم‌هاي ضدآفتابي كه براي كودك توليد مي‌شوند بسيار كم است به همين دليل درصورت عدم‌دسترسي به كرم‌هاي مخصوص كودك، بايد از ضدآفتاب‌هايي استفاده كرد كه از نوع فيزيكي و ضد‌حساسيت هستند.

ضدآفتاب مخصوص خانم‌هاي باردار
خانم‌هاي باردار هم مانند كودكان بايد در زمان خريد كرم ضد‌آفتاب دقت كافي داشته باشند و كرم‌هاي ضدآفتابي را بخرند كه فيزيكي هستند و مواد شيميايي در آنها به‌كار نرفته است. روي بسياري از كرم‌هاي ضدآفتاب نوع آن ذكر شده و فقط كافي است با دقت روي كرم ضدآفتاب خوانده شود.

تركيب گياهي را از ياد نبريد
برخي از كرم‌هاي ضدآفتاب با قيمت بالاتري به فروش مي‌رسند اين دسته از كرم‌هاي ضدآفتاب حاوي تركيبات گياهي هستند و مي‌توانند مانع از التهاب پوست در برابر آفتاب شوند. معمولا در كرم‌هاي ضدآفتابي كه چنين خاصيتي دارند، آلوئه‌ورا و بابونه به‌كار رفته است.

همشهری