از مزایای دویدن منظم چه میدانید کسانی که علاقه مند به تقویت قلب و عروق خود دارند بهتر است به دویدن به صورت روزانه روی بیاورند، این امر باعث کاهش خطر سکته قلبی و افزایش طول عمر آن ها می شود، همچنین با کاهش چربی بدن باعث تناسب اندام ما نیز خواهد شد.

آیا شما هم جزو یکی از افراد هستید که دنبال انگیزه قوی برای دویدن می‌گردند؟! اگر این‌طور است، به یافته‌های حاصل‌شده از مطالعه اخیر دانشگاه ایالتی آیووا دقت کنید! براساس این مطالعه، افرادی که به‌طور منظم دوندگی می‌کنند،‌ حداقل ۳ سال بیشتر از افراد بی‌تحرک به زندگی خودشان ادامه می‌دهند. حتی عواملی مانند سیگار کشیدن، داشتن اضافه‌وزن یا دویدن آهسته نیز تاثیر دوندگی منظم را از بین نمی‌برند. محققان دانشگاه آیووا متوجه شده‌اند که دویدن (در هر مسافت و با هر سرعتی)، خطر مرگ دوندگان را حدودا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. حتی افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند به دویدن بپردازند، اما به‌طور منظم ورزش می‌کنند، خطر مرگ را ۱۴ درصد و احتمال بروز سکته‌های قلبی را ۲۵ درصد پایین می‌آورند.

با دویدن روزانه، به طول عمر خود بیافزایید محققان می‌گویند که به‌ازای هر ۲ ساعت دوندگی در طول هفته، امید به زندگی افراد نیز ۳.۲ سال افزایش می‌یابد. به‌گفته آنان، هر یک ساعت دوندگی می‌تواند طول عُمر ما را ۷ ساعت بیشتر کند. پرفسور لی (سرپرست تیم مطالعاتی) تاکید می‌کند که دویدن با بسیاری از عوامل مرتبط با مرگ زودرس (خصوصا فشار خون بالا و چربی شکمی) مقابله می‌کند و تناسب هوازی را هم تقویت می‌سازد.

سلامتیسم