هرگز به صورت خودسرانه رژیم نگیرید، مکمل میل نکنید و برای خودتان برنامه غذایی ترتیب ندهید، تغذیه نادرست هم می تواند به سلامتی تان آسیب وارد کند، پیروی از این روش های تغذیه ای جز آسیب به سلامتی بدنتان چیز دیگری در بر ندارد، شما از این طریق باعث از بین رفتن عضلات بدنتان خواهید شد .

یک متخصص تغذیه درباره عوارض رژیم‌های لاغری ناگهانی و خودسرانه که گاه با پیشنهاد افراد غیرمتخصص انجام می شود، هشدار داد: این افراد اگر بدون مراجعه به متخصصان، خودسرانه رژیم بگیرند، ممکن است آسیب‌های جدی به اعضای مختلف بدن خود وارد کنند و دچار عوارض متعددی شوند.

دکتر محمدعلی کشاورز افزود: یکی از عوارض این نوع رژیم‌ها، تحلیل رفتن عضلات بدن در ناحیه صورت و چروک شدن پوست است، همچنین این افراد دچار ریزش موی شدید شده که در بعضی مواقع این عوارض قابل برگشت نیست و یا برگشت آن بسیار زمانبر و طولانی مدت خواهد بود. احتمال ابتلا به سنگ صفرا در افرادی که از رژیم‌های غیرتخصصی استفاده می کنند نیز یک مساله بسیار مهم و جدی است.

به گفته این متخصص تغذیه، افرادی که رژیم‌های غیرمعقول می گیرند، چنان‌چه اقدام به مصرف مکمل‌های غذایی کنند، در صورتی که مصرف آن زیر نظر متخصصان و کارشناسان تغذیه نباشد، مصرف خودسرانه آن می تواند خطر آفرین باشد.

دکتر کشاورز درباره مصرف خودسرانه مکمل‌های غذایی در دوران رژیم‌های غیراصولی توضیح داد: با نرسیدن موادغذایی اصلی و مصرف مکمل‌های غذایی به کلیه و کبد این افراد آسیب وارد می شود.

مدیر گروه تخصصی تغذیه بالینی دانشکده رژیم شناسی دانشگاه تهران افزود: بسیاری از افراد برای عضله سازی  با استفاده از دستوراتی که در بدن‌سازی‌ها به آنان داده می‌شود اقدام به مصرف مکمل‌ها و هورمون‌هایی می کنند که علاوه بر ناباروری در مردان می‌تواند موجب تحلیل قدرت جنسی در آن‌ها نیز شود.

وقتی به جای چربی، عضله می سوزد

همچنین دکتر منصور رضایی، متخصص تغذیه نیز درباره عوارض رژیم‌های سخت و غیراصولی توضیح داد: این عوارض و بیماری‌های ناشی از رژیم‌های غذایی با توجه به نوع رژیم متفاوت است. افرادی که به این شکل اقدام به لاغری و کاهش وزن می‌کنند با حداقل کاهش دریافت ویتامین و املاح بدن، پرخاشگر و عصبی خواهند شد، علاوه بر آن ضعف عضلانی و مشکلات روده‌ای  و موارد متعدد دیگر می‌تواند از عوارض این رژیم‌ها باشد.

وی افزود: اقدام به گرفتن رژیم‌های ناگهانی و غیرمعقول اگرچه ممکن است در ظاهر فرد را به سرعت به وزن مطلوب خود برساند، اما این کاهش وزن، موقتی و قابل برگشت خواهد بود.

رئیس دپارتمان تغذیه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: در مساله کاهش وزن، تناسب بین عضله و چربی بسیار مهم است. اضافه وزن ناشی از توده چربی، باید به گونه‌ای باشد که چربی اضافه بدن را از بین ببرد، اگر با رژیم غذایی نادرست انجام شود ممکن است از بافت استخوانی و عضلات به جز چربی‌ها کاسته شده و لطمه‌هایی را به این قسمت‌های بدن وارد کند.

رضایی تاکید کرد: فردی که تمایل به کاهش وزن دارد باید این مساله را در نظر بگیرد که به چه دلیل دچار اضافه وزن شده است، زیرا افراد تنها به یک دلیل اضافه وزن ندارند. استفاده از همه روش‌هایی که امروزه به صورت تبلیغ درآمده مانند روش‌های طب سوزنی، استفاده از دمنوش های لاغری و … از جمله روش‌هایی هستند که معمولا وزن کاهش یافته را دوباره بر می‌گرداند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: اصلاح سبک زندگی، آهسته خوردن، طبخ صحیح غذاها و ورزش و پیاده روی، می تواند از افزایش وزنجلوگیری کند.

منبع: سلامت آنلاین