برخی سردردها در افراد خیلی چاق می توانند تبدیل به میگرن شوند،سردردهای فلج کننده‌ی میگرنی تهدیدی برای سلامتی افراد چاق به شمار می روند، بهتر است بدانید افراد خیلی لاغر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و ممکن است به این عارضه های دردناک دچار شوند. همچنین این افراد در معرض ابتلا به اختلالات دو قطبی و بیماری‌های قلبی می باشند.

محققان در یک پژوهش علمی دریافتند، افرادی که دارای شاخص توده بدنی 30 و بالاتر بودند، 27 درصد شانس ابتلای بیشتری به سردردهای فلج کننده‌ی میگرنی داشتند. افرادی که عدد شاخص توده بدنی 18.5 یا کمتر داشتند، خطر ابتلا به میگرن در آنها نسبت به افراد دارای وزن متناسب، 13 درصد بیشتر بود.

این مطالعه علمی توانست ارتباطی را بین شاخص توده بدنی یا همان بی ام آی (BMI) بالاتر و احتمال بروز میگرن، پیدا کند. دانشمندان می‌گویند، افرادی که خیلی چاق و یا خیلی لاغر هستند، شانس بیشتری برای ابتلا به میگرن دارند.

محققان در یک پژوهش علمی دریافتند، افرادی که دارای شاخص توده بدنی 30 و بالاتر بودند، 27 درصد شانس ابتلای بیشتری به سردردهای فلج کننده‌ی میگرنی داشتند.

افرادی که عدد شاخص توده بدنی 18.5 یا کمتر داشتند، خطر ابتلا به میگرن در آنها نسبت به افراد دارای وزن متناسب، 13 درصد بیشتر بود. لازم به ذکر است که پژوهشگران در این مطالعه علمی؛ با بررسی حدود 300 هزار نفر به این نتایج دست یافته‌اند.

دکتر لی پیترلین (Lee Peterlin)، سرپرست ارشد این تحقیق می گوید: بافت چربی، دامنه‌ای از مولکول‌ها را ترشح می‌کند که احتمالاً در بروز و یا تلنگر دردهای میگرنی نقش دارند. البته ممکن است که تغییرات در فعالیت، دارو یا بیماری‌هایی همچون افسردگی، در بروز سردردهای میگرن نیز نقش داشته باشند.

دکتر پیترلین ادامه می دهد: محققان همچنین این حقیقت را که چاقی مفرط و میگرن در زنان و افراد جوان شیوع بیشتری داشت، در نظر گرفتند. ارتباط بین چاقی و میگرن در حد متوسط بود و این مقدار مشابه میزان ارتباط بین سردرد و اختلالات دو قطبی و برخی از بیماری‌های قلبی است.

شانس بیشتر ابتلا به میگرن در افراد خیلی چاق و خیلی لاغر

شاخص توده بدنی یک فرد بزرگسال سالم، عددی بین 18.5 تا 24.9 است

باشگاه خبرنگاران