از مزایای دوچرخه سواری برای بدنتان چه میزان اطلاع دارید؟ این ورزش ساده می تواند مانع ابتلای شما به انواع امراض قلبی و عروقی شود، همچنین از ایجاد انواع سرطان های خطرناک در بدنتان پیشگیری میکند، افراد دوچرخه سوار آمادگی جسمانی زیادی در مقابل انواع بیماری ها دارند و طول عمر بیشتری نیز خواهند داشت.

پژوهشگران دانشگاه «گلاسگو» تحقیقات ۵ ساله‌ای را روی حدود ۲۵۰ هزار انگلیسی انجام دادند که راه رفتن را بر نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی یا استفاده از خودرو ترجیح می‌دادند. آنها افراد بی‌تحرک را با افراد فعال مقایسه کردند و به نتایج جالبی دست یافتند.

دانشمندان در مطالعات اخیر خود دریافتند که دوچرخه‌سواری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد و باعث طول عمر شود.

بر اساس این نتایج، طی ۵ سال، ۲ هزار و ۴۳۰ نفر از افراد شرکت‌کننده در تحقیق جان خود را از دست دادند، ۳ هزار و ۷۴۸ نفر مبتلا به سرطان و هزار و ۱۱۰ نفر نیز مبتلا به بیماری‌های قلبی شدند.

محققان طی این سال‌ها دریافتند که دوچرخه‌سواری منظم خطر مرگ ناشی از انواع بیماری‌ها را تا ۴۱ درصد، مرگ ناشی از سرطان را تا ۴۵ درصد و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش می‌دهد. افرادی که به طور مرتب دوچرخه‌سواری می‌کردند هفته‌ای ۴۸ کیلومتر بر این کار ممارست داشتند.

دانشمندان بر این باورند که راه رفتن نیز می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش دهد اما این در صورتی است که افراد هفته‌ای بیش از ۵/۹ کیلومتر راه بروند.

تسهیل دوچرخه‌سواری در جامعه مانند راه‌اندازی مسیرهای ویژه برای دوچرخه‌سواران و فراهم کردن امکانی که افراد بتوانند تا محل کار خود را با دوچرخه طی کنند، در تشویق مردم برای رویکرد به آن اثرگذار است. دوچرخه‌سواران ‌معمولا لاغرتر هستند و میزان التهاب در بدن آنها کم‌تر است.

سلامت آنلاین