صبحانه یکی از وعده های غذایی مهم است که هرگز نباید از آن صرف نظر کنیم. از زمان های قدیم نان و پنیر و چای شیرین جزء جدانشدنی صبحانه های ما ایرانی ها بوده است. البته بسیاری از افراد برای ایجاد تنوع در کنار این مواد، خوراکی های دیگری هم قرار می دهند. توصیه ما به شما این است که هرگز از موادی که در این مطلب ذکر می شود برای وعده صبحانه استفاده نکنید.
سوسیس و کالباس
گوشت‌های فرآوری شده و چاشنی‌های مورد استفاده بر روی آن‌ها با بیماری‌های قلبی و سرطان روده بزرگ مرتبط هستند. بهتر است آن‌ها را از همه وعده‌های غذایی خود حذف کنید و بیشتر از ماهی یک بار سراغ شان نروید. ‏
کورن فلکس
اگر چه خیلی‌ها طرفدار کورن فلکس‌ها هستند، اما باید بدانید که رنگ‌ها و مواد شیمیایی استفاده شده در کورن فلکس‌ها مضر است و می‌تواند باعث بیش فعالی کودکان یا چاقی آن‌ها شود.

شیرینی و کیک

مواد غذایی مثل شیرینی دانمارکی، رول دارچین و نان‌های شیرین و برشته شده، کالری و چربی بالایی دارند که باعث می‌شوند شما به خاطر حجم کم شیرینی‌ها سیر نشوید، اما در عوض کالری زیادی را دریافت کنید.

برای صبحانه این‌ها را بخورید

به جای مواد مضری که در بالا گفتیم، می‌توانید یکی از مواد زیر را انتخاب کرده و بر اساس نیاز بدن تان به میزان کالری دریافتی، حجم آن‌ها را کم یا زیاد کنید:

 یک کاسه عدسی کم چرب
 نان سبوس دار با یک قاشق کره بادام زمینی (کره بادام زمینی مقوی، سالم و سرشار از پروتئین و املاح ضروری بدن است و چربی‌های «خوب» اشباع نشده دارد.)
یک تا ۲ عدد تخم مرغ عسلی (تخم مرغ به ویژه در قسمت سفیده، سرشار از پروتئین است. یعنی همان چیزی که شما برای یک روز پر انرژی و سالم نیاز دارید!)
یک لیوان شیر کم چرب همراه خرما (شیر کم چرب پروتئین و کلسیم روزانه شما را تأمین می‌کند و خرما هم دارای آهن و قند مفید است. همچنین کالری این صبحانه شما را تا زمان ناهار سیر نگه می‌دارد.)
املت بسیار کم چرب همراه با نان سبوس دار
پنیر کم چرب و کم نمک همراه نان سبوس دار
یک لیوان آب پرتقال همراه یک عدد تخم‌مرغ عسلی
منبع: بلاغ