تعداد زیادی از افراد بر این باورند ورود به دوران پیری و میانسالی دلیلی موجه برای ابتلا به بیماری هاست. این افراد عموما قبل از رسیدن به سن کهنسالی و در آستانه میان سالی دچار انواعی از بیماری ها از قبیل فشار خون، دیابت، آرتروز، دیسک کمر و … می شوند و بیماری خود را تنها به افزایش سن نسبت می دهند.

اگر چه تحلیل رفتن قوای جسمانی در زمان پیری امری عادی است اما پیری لزوماً به معنی داشتن بیماری های متعدد نیست. نحوه گذراندن دوران پیری رابطه کاملاً مستقیمی با نحوه گذراندن دوران جوانی دارد. زندگی سالم در دوران جوانی هم رابطه مستقیمی با سبک زندگی دوران نوجوانی و البته قبل از آن دوران کودکی دارد.

در ادامه این مطلب به قلم دکتر سید علی ریاض – دندانپزشک و معاون حقوقی و امورمجلس سازمان نظام پزشکی آمده است: کودکی، نوجوانی و جوانی سالم در انتها موجب طول عمر و سپری کردن پیری همراه با سلامتی نسبی خواهد شد. واقعیتی که متأسفانه نادیده گرفته شده و سرمایه گذاری درستی در خصوص آن صورت نمی گیرد.

تأسف برانگیز است که مردم برای دوران پیری خود پول پس انداز می کنند اما سلامتی خیر. یعنی تمام طول عمرشان را برای پس انداز پولی صرف می کنند که بخش قابل توجهی از آن به دلیل عدم توجه به حفظ سلامتی در دوران جوانی، در دوران پیری صرف دارو و درمان می شود.

اما می توان با تغییر سبک رفتاری برای سلامتی در آینده نیز سرمایه گذاری کرد. می توان در روز 10 دقیقه از وقتی که برای پول درآوردن صرف می شود را صرف پس انداز برای سلامتی کرد به عنوان مثال برای درست ورزش کرد.

افرادی که تمام دوران جوانی خود را صرف رژیم های غذایی طولانی و قطع و شروع دوباره، سه باره و … می کنند باید به خاطر داشته باشند که این رژیم های غذایی به سلامت کلی بدن آنها صدمه خواهد زد و بالا و پایین رفتن دوره ای ورزن سلامتی انها را تهدید می کند، رژیم غذایی درست در کنار ورزش نه تنها به تناسب جسمانی شما کمک خواهد کرد بلکه اینده سالمی را بدون پوکی استخوان و درد مفاصل و … برایتان به ارمعان می آورد.

می توان هر روز بخشی از عادات غذایی بد را تغییر داد به عنوان مثال اگر عادت به استفاده از فست فود و غذای آماده دارید هفته ای یک بار این عادت غذایی را ترک کنید و کم کم بر تعداد روزهای هفته که در آن غذای سالم تر مصرف می کنید، بیفزایید. اگر عادت به استفاده از چیپس و پفک و سایر تنقلات دارید و خواستید دوباره این محصولات را خریداری کنید، تصمیم بگیرید برای سلامتیتان پس انداز کنید به عنوان مثال به جاری این تنقلات مغزهای مغذی مانند پسته، بادام، فندق و … را جایگزین کنید.

سرمایه گذاری برای سلامت در دوران پیری می تواند شامل چک آپ های سالیانه و مراجعه به پزشک و دندانپزشک و کنترل سلامت در دوران جوانی هم باشد.

اما سلامتی فقط شامل حال جسم ما نمی شود، روح و روان ما نیز نیازمند مراقبت و پس انداز برای سلامتی در آینده است. تفریحات سالم و برنامه های گروهی از بهترین راه های قوی تر کردن روح و روان انسان و تقویت آن برای پیشگیری از بیماری های روحی و روانی در دوران کهن سالی است.

البته به فهرست ارائه شده از پس اندازهای سلامتی، هر فردی به اقتضای شغل و موقعیت خود می تواند موارد دیگری را هم اضافه کند. حتی می توان یک دفترچه پس انداز سلامتی تهیه و مواردی که باید در آن پس انداز سلامتی صورت گیرد را یادداشت کند. دفترچه ای شامل حذف تعذیه های نامناسب، اضافه کردن تحرک ها و ورزش مناسب، اضافه کردن تفریحات سلام و قدر مسلم بدون سیگار و قلیان و دل کندن از فضای مجازی و

حضور در جمع خانواده و دوستان و انجام کارهای مشارکتی و …جمعه اول اردیبهشت اولین روز از هفته سلامت بود که به نام «تحرک بدنی، تفریحات سالم، فعالیت گروهی» نام گذاری شده است. روزی که می توان پس انداز برای سلامتی فردا را از آن آغاز کرد.

منبع: تسنیم