برخی عوامل تغذیه ای می توانند باعث بروز انواع مشکلات مغزی در بدنمان شوند، نوشابه های رژیمی و کم کالری از خطرناک ترین نوشیدنی هایی به شمار می روند که می توانند باعث ایجاد اختلالاتی مانند زوال عقل و سکته مغزی در مصرف کنندگان شوند، این محصولات قند فراوانی دارند و باعث بروز دیابت نیز خواهند شد، برای پیشگیری از این مشکلات از نوشیدنی های کم کالری پرهیز کنید.

محققان دانشگاه بوستون، با افزایش مصرف نوشیدنی‌های کم کالری در بین کودکان و بزرگسالان پژوهش‌هایی انجام دادند که نشان می‌دهد نوشیدنی‌های رژیمی تأثیر منفی بر شریان‌های مغزی می‌گذارند.
 تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی‌های رژیمی منجر به بروز بیماری‌های متفاوتی می‌شود که سکته مغزی، آلزایمر و دیابت مهم‌ترین آنهاست.

محققان دانشگاه بوستون، با افزایش مصرف نوشیدنی‌های کم کالری در بین کودکان و بزرگسالان و هم‌چنین محبوبیت روز افزون آنها در سراسر جهان، پژوهش‌هایی انجام دادند که بر اساس نتایج به دست آمده از آنها، نوشیدنی‌های رژیمی تأثیر منفی بر شریان‌های مغزی می‌گذارند.

به گفته دانشمندان، یک ارتباط مستقیم بین مصرف نوشیدنی‌های رژیمی و افزایش مرگ و میر بر اثر سکته مغزی و بروز آلزایمر و دیابت وجود دارد.

مصرف یک لیوان نوشیدنی رژیمی در روز با افزایش 36 درصدی احتمال ابتلا به سندروم سوخت و ساز و دیابت در ارتباط است. در واقع این سندروم شرایطی را از نظر سطح کلسترول، گلوکز و فشار خون ایجاد می‌کند که احتمال بیماری قلبی، سکته مغزی، آلزایمر و دیابت را افزایش می‌دهد.

دکتر رزا سانچو، رئیس پژوهش تحقیقات آلزایمر در انگلیس، می‌گوید: «با افزایش آگاهی مردم نسبت به قند نوشابه‌های گازدار و روی آوردن آنها به استفاده از نوشیدنی‌های رژیمی، باید عواقب آن را نظیر افزایش ابتلا به آلزایمر در نظر گرفت».

دانشمندان توصیه می‌کنند، مصرف آب به عنوان مهم‌ترین و سالم‌ترین نوشیدنی می‌تواند علاوه بر جلوگیری از بروز سکته، دیابت و بیماری فراموشی، بدن را در حالت تعادل نگه دارد و برای هر کسی بهترین انتخاب باشد.

منبع:فارس