آب مروارید (کاتاراکت) بیماری است که در آن عدسی چشم کدر می شود و می تواند منجر به تاری دید شود. نتایج مطالعه ای نشان داده است که مصرف مکمل های تغذیه ای می تواند برای سلامت چشم مفید باشد.

در این رابطه مطالعه ای در آمریکا انجام شده و نتایج آن به تازگی درژورنال Ophthalmology منتشر شده است. هدف این مطالعه بررسی اثرات مکمل مولتی ویتامین بر بروز آب مروارید و دژنراسیون ماکولای ناشی از افزایش سن بوده است.

در این کار آزمایی بالینی تصادفی دوسوکور 14 هزار پزشک مرد بالای 50 سال شرکت کردند. افراد شرکت کننده در مطالعه به طور تصادفی به دو گروه مساوی تقسیم شدند:

1- دریافت کننده مکمل مولتی ویتامین (Centrum Silver)، یک روز در میان ویتامین (E 400 واحد بین المللی)، ویتامین C روزانه (500 میلی گرم) و بتاکاروتن روزانه (50 میلی گرم)

2- گروه مصرف کننده دارونما.

افراد شرکت کننده حدوداً به مدت 11 سال مکمل ها و دارونما را مصرف کردند و در این مدت مورد پیگیری قرار گرفتند تا موارد جدید ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولای ناشی از افزایش سن در هر دو گروه تعیین گردد.

نتایج این مطالعه نشان داده است که در گروه دریافت کننده دارونما 945 نفر به آب مروارید مبتلا شده بودند در حالی که در گروه مصرف کننده مکمل های تغذیه ای 872 نفر به این بیماری مبتلا شده بوند. این نتایج نشان می دهد که مکمل های ویتامینی می توانند خطر بروز آب مرواید را 9 درصد کاهش دهند.
با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه و 2 مطالعه مشابه دیگر در گذشته ، میتوان گفت مصرف طولانی مدت مکمل های مولتی ویتامین می تواند در کاهش خطر ابتلا به آب مرواید مؤثر باشد.

ترجمه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع:  Ophthalmology