شاید برای شما هم تا به حال این سوال به وجود آمده باشد که از چه سنی باید به فرزندم بگویم که تو باید وظایفی را روزانه انجام دهی؟ اصلا دادن مسئولیت به بچه ها، آن هم زوری درست است؟ روانشناسان می گویند: این کار بسیار غلطی است و نباید به زور مسئولیت به فرزندان بدهید. این کار باعث می شود که آنها لجباز شوند.

مجتبی کاشانی روانشناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: سپردن مسئولیت و نقش های مختلف به کودک باعث می شود که او با مفهوم مسئولیت پذیری آشنا شده و با فراگیری مهارت های اجتماعی در برقراری ارتباط با اطرافیان موفق تر باشد.

وی افزود: اگر کودک در انجام مسئولیتی که به او سپرده شده  کوتاهی کرد و اشتباهی را مرتکب شد، هرگز از تنبیه بدنی در مورد وی استفاده نکنید بلکه با شیوه زبانی و حالات چهره کودک را متوجه اشتباهش کنید و بعد از تذکر، به فرزندتان محبت کنید.

کاشانی تأکید کرد: والدین باید بدانند که هیچ گاه کودک را نباید مجبور به پذیرش مسئولیت کنند و اگر فرزندتان از پذیرفتن مسئولیتی سر  باز زد، با او به تندی رفتار نکنید و به مدت طولانی محبت خود را از وی محروم نسازید.

این روانشناس در پایان گفت: اجبار و زور برای پذیرش مسئولیت به کودک باعث لجبازی و پرخاشگری او می شود و بهترین روش برخورد، صحبت کردن با لحنی ملایم و کودکانه با وی است.

خبرنگاران جوان