یکی از بیماری‎ های شایع زنان سندرم تخمدان پلی کیستیک است که به صورت عامیانه تنبلی تخمدان گفته می ‎شود. این بیماری برای بانوان، به خصوص آنهایی که به تازگی زندگی خود را آغاز نموده‎اند و قصد باردار شدن دارند، درد سرساز است و در بیشتر موارد تا زمانی که درمان نشود، امکان بارداری وجود ندارد.

تنبلی تخمدان

– تنبلی تخمدان اصطلاحی عامیانه است برای افرادی که دچار کم ‎کاری تخمدان ‎ها هستند و یا تخمک‎ گذاری خوبی ندارند استفاده می ‎شود. اصطلاح علمی آن تخمدان پلی کیستیک است. تنبلی تخمدان بیماری زنانه شایعی است و درمان‎ های مختلفی برای آن وجود دارد، بنابراین در صورت مشاهده علائم این بیماری نگران نشوید؛ کافی است با یک متخصص مشورت نموده و با یافتن عوامل ایجاد کننده آن درصدد درمان برآیید.

علل این بیماری

– تخمدان این افراد نمی‌ تواند به دلیل وجود برخی عوامل، تحت تاثیر هورمون‌های FSH و LH (هورمون‎های زنانه) طبیعی بدن قرار بگیرد و در نتیجه تخمک‌ گذاری انجام نمی‌ شود. یعنی هورمون‌ های مترشح این افراد دچار اختلال است و در نتیجه عملکرد مناسبی هم ندارد. عواملی مثل ژنتیک، تغذیه و تاثیر محیط در بروز این بیماری نقش دارند.

– طب سنتی غلبه رطوبت و سردی در ناحیه تخمدان ‎ها را دلیل تنبلی تخمدان ‎ها می ‎داند و مهم ‎ترین علت آن مصرف بیش از حد سردیجات (مواد غذایی سرد) و مرغ ‎های هورمونی و استحمام در زمان پریودی است.

نشانه های این بیماری

❶تخمک ‎گذاری‎ های کم و نامنظم

❷عدم تخمک‎ گذاری به مدت طولانی که به صورت پریود های دیر به دیر بروز می ‎کند.

❸زیاد شدن هورمون‎های_مردانه یا علائم آن، از قبیل افزایش موهای زائد در نواحی خاص (چانه و لب) و زبر شدن آن.

❹بروز چاقی و آکنه (جوش ‎های صورت در سن بلوغ) و هیرسوتیسم یا پرمویی

❺وجود کیست ‎های متعدد کوچک در تخمدان‌ ها در سونوگرافی

❻بزرگ شدن تخمدان ‎ها

درمان از طریق طب سنتی

مدت زمان درمان یک الی سه ماه طول می‎ کشد و لازم است برای بهبود کامل در طول درمان مواد توصیه شده را به طور کامل مصرف نمایید.

❶بادکش زیر شکم و کمر. سعی کنید این کار را توسط افراد با تجربه و مهارت انجام دهید.

❷شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیر زمان پریودی.

❸مقداری عسل و سیاه دانه نیم‎ کوب را با هم مخلوط کنید و روزانه دو قاشق مرباخوری (صبح و شام) میل نمایید.

❹داروی ترکیبی (زاج به اندازه یک نخود بیشتر نشود + یک قاشق مرباخوری عسل + یک قاشق چایخوری روغن زیتون بودار تصفیه نشده) ساخته و در ایام پاکی در 14 مرحله به صورت واژینال استفاده نمایید.

❺درمان تکمیلی حجامت عام (مهره‎ های پشت یا میان دو شانه)، حجامت ساکرال (در ناحیه ساکرال کمی پایین ‎تر از مهره ‎های کمری کاملا بین دو باسن)، حجامت زیر شکم هر دو هفته یک ‎بار می ‎باشد، که باید تحت نظر پزشکان متخصص طب سنتی انجام گردد.

منبع: دکتر سلام