eskizoferni-tavahom

اسکیزوفرنی شامل  سخت ترین ناهنجاریهای روانپزشکی و روان‌شناسی بشمار می آید. از مهم‌ترین مشخصات امراض اسکیزوفرنی داشتن توهم و هزیان اعلام شده است، توهم یعنی ادراک نادرست و بدون محرک و هزیان یعنی عقاید نادرست است. 

 توهم بویایی مانند احساس بوی گاز در فضا، توهم بینایی مثل دیدن فرد یا چیزی که وجود خارجی ندارد و دیگران نمی‌بینند و توهم لامسه نظیر احساس حرکت حشره روی پوست بدن است. 
 
 هزیان به معنای باوری است که به رغم اینکه همه شواهد و دلایل و همه افراد شهادت می‌دهند که اشتباه است اما فرد به آن ایمان دارد مانند بیماری که ادعا می‌کرد داخل سر او پر از کپک است.
 در هر صورت وجود یکی از هزیان‌ها و توهم‌ها در کنار هم تشخیص اسکیروفرنی را برای ما محتمل می‌کند. از جمله علت‌های اسکیزوفرنی افزایش بیش از حد نوعی انتقال دهنده شیمیایی به نام دپامین است.
علت‌های ژنتیکی بسیار مورد بحث است چون معمولا در خانواده‌های افراد اسکیزوفرنی باز هم فرزندان اسکیزوفرنی به وجود می‌آیند. مشخص شده است که فلس‌های مغزی این افراد بیش از اندازه گشاد می‌شود و آن هم به دلیل کاستی و لاغر شدن بافت‌های مغزی و مرگ‌ومیر و کم بودن سلولهای عصبی است. 
 
 طبیعی است که برای درمان افراد مبتلا به این اختلال در درجه اول درمانهای زیست‌شناختی نظیر پایین آوردن سطح دپامین پیشنهاد می‌شود و پس از آن از روش‌های درمانی دیگر مانند ساختار درمانی می‌توان استفاده کرد.
منبع-http://www.yjc.ir