کودکان دنیای مخصوص به خود را دارند. دنیایی سرشار از شادی و خنده و تخیلات شیرین که فقط خودشان قادر به درک آن هستند. اما برای اینکه بتوانید با کودک خود ارتباط برقرار کنید و نحو صحیح رفتار با کودکان را بدانید تا همچون دوستی در کنار او باشید لازم است تا قبل از همه چیز وارد دنیای او شوید. با دکتر سلام همراه باشید.

والدین باید توجه داشته باشند که هرگز نباید برای جلوگیری از خیالبافی کودکان تخیلات آن‌ها را مسخره کرده و نادیده بگیرند.
غلامحسین عباسی روانشناس و مشاور اظهار داشت: داشتن یک دوست خیالی برای کودک معمولا باعث نگرانی والدین می شود ولی این موضوع تا حدی طبیعی است و زمانی که خارج از حد معمول شود نیاز به پیگیری و درمان دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: از دلایل ایجاد دوست خیالی برای کودک، به دنیا آمدن خواهر یا برادر جدید، قرار گرفتن در موقعیت های اضطراب آور مانند رفتن به مدرسه یا تغییر محل زندگی و از دست دادن والدین است.
عباسی بیان کرد: دوست خیالی معمولا اعتماد به نفس و شجاعت کودک را در مقابله با تجارب جدید افزایش می دهد زیرا باعث دلگرمی او می شود.
این روانشناس در پایان تصریح کرد: والدین هرگز نباید به زور کودک را قانع کنند که چنین دوستی وجود خارجی ندارد و تخیلات او را مسخره نکنند زیرا نه تنها در کاهش این رفتار اثری ندارد بلکه موجب گوشه گیری کودک نیز می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران