نخ دندان

 یکی از اعضای بدن که به مراقبت زیادی نیاز دارد، دندان است. بهداشت دهان و دندان، نه تنها در سلامتی لثه و دندان کمک کننده است بلکه در زیبایی انسان هم اثر بسزایی دارد. شما چقدر به این مسئله اهمیت می دهید؟ فکر می کنید برای داشتن دندانی سالم، روزی چند بار مسواک زدن کافی است؟ یک دندانپزشک گفت: برای اینکه بتوانید از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید، روزی دو بار مسواک زدن ضروری و لازم است.

محمد نیکنامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: بیماری‌های دهان و دندان بر خلاف برخی از بیماری‌ها قابل پیشگیری است.

وی ادامه داد: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان حداقل روزی دو بار مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید لازم است.

وی افزود: علاوه بر این برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها باید از تکرار در خوردن مواد قندی‌ که احتمال افزایش پوسیدگی دندان را بالا می‌برد، خودداری کرد.

این پزشک متخصص با اشاره به راهکار جلوگیری از بیماری‌های لثه توضیح داد: برای این‌کار افراد باید در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از استعمال دخانیات به شدت پرهیز کنند.

نیکنامی افزود: بیشترین موادی که باعث خرابی دندان می‌شود مواد کربوهیدرات‌دار مانند انواع کیک، آب نبات، کلوچه، نوشیدنی‌های شیرین و مواد نشاسته‌دار مثل چیپس هستند.

این دندان پزشک با اشاره به علت اصلی پوسیدگی دندان افزود: در واقع علت اصلی پوسیدگی دندان‌ ها باقی‌ماندن مواد کربوهیدراتی روی آنها است.

وی‌گفت: برای داشتن دندان‌های سالم در کنار رعایت موارد مذکور هر شش ماه باید به دندان پزشک مراجعه کرد تا در صورت وجود مشکل هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع آن صورت گیرد.

سلامت نیوز