گرم شدن هوا باعث میشود بدن آب بیشتری از دست بدهد و طراوت و تازگی پوست کم تر می شود. در فصول گرم سال می بایست به روش های مختلف آب مورد نیاز بدن را تامین کنیم و به سلامت پوست خود بیشتر برسیم. روزانه مایعات بیشتری بنوشیم و یا از کرم های مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنیم. متن زیر را مطالعه کنید تا بدانید در این روزهای گرم چگونه پوست خود را با طراوت و شاداب نگه دارید.

افرادی که ساعت‌ها در هوای گرم یا سرد کار می‌کنند و افرادی که دمای اتاق کارشان بیش از حد گرم است، باید تامین آب مورد نیاز بدن و آبرسانی به پوست را کاملا جدی بگیرند. آن دسته از افرادی که کمبود خواب دارند نیز هر روز صبح باید از کرم‌های مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست‌شان استفاده کنند.

 افرادی که ساعت‌ها در هوای گرم یا سرد کار می‌کنند و افرادی که دمای اتاق کارشان بیش از حد گرم است، باید تامین آب مورد نیاز بدن و آبرسانی به پوست را کاملا جدی بگیرند. آن دسته از افرادی که کمبود خواب دارند نیز هر روز صبح باید از کرم‌های مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست‌شان استفاده کنند. البته با این‌که کرم‌های غنی و کامل می‌توانند التهاب و خشکی پوست را کاهش بدهند، ‌اما شادابی پوست به سه عامل مهم دیگر بستگی دارد:

مصرف آب به اندازه لازم، مصرف میوه و خواب شبانه کافی. به‌گفته دکتر جاستین هکستال (متخصص پوست)، «هر فردی احتمال دارد که در دوره‌های خاصی با کم‌آبی و خشکی پوست مواجه شود. با کم‌آب شدن پوست، انعطاف‌پذیری آن هم از بین می‌رود و مشکلاتی مثل خطوط ریز یا تیرگی‌های دور چشم بیشتر به‌وجود می‌آیند. حتی پوست در این حالت، بی‌روح به نظر می‌رسد. این درحالی است که تامین آب مورد نیاز پوست، هم انعطاف‌پذیری آن را بیشتر می‌کند و هم بازتاب نور را توسط پوست با کیفیت بهتری به انجام می‌رساند.

به همین دلیل است که درخشندگی پوست با تامین آب بدن افزایش می‌یابد». چطور آب مورد نیاز پوست را حفظ کنیم؟! کلید اصلی برای حفظ آب مورد نیاز پوست در همه موقعیت‌ها، دو بخش مهم دارد: مصرف مایعات به اندازه کافی و به حداقل رساندن کاهش آب بدن. دکتر هکستال می‌گوید: «در ماه‌های سرد سال، دقیقا وقتی که دمای مرکزی بدن پایین می‌آید، پوست با قرمزی، ‌التهاب و ترک‌خوردگی مواجه می‌شود. استفاده از مرطوب‌کننده‌های غنی‌تر در این شرایط واقعا مهم است، چون فقط با این کار می‌توانیم از لایه‌های دفاعی پوست محافظت کنیم.

در ضمن، در این شرایط آب‌وهوایی باید پاک‌کننده‌های ملایم‌تری انتخاب کنیم تا مانع از عدم تعادل پوست و کاهش آب آن شویم. اگر پوست شما خیلی خشک است، باید سراغ پاک‌کننده‌های چرب‌تر بروید. اسید هیالورونیک و گلیسیرین، دو ترکیب اثرگذار و مهم هستند که آب پوست را حفظ می‌کنند. علاوه بر این، از مرطوب‌کننده‌هایی کمک بگیرید که حاوی مواد جاذب رطوبت (humectants) هستند، چون این عناصر می‌توانند آب را در پوست نگه دارند. چه‌قدر آب بنوشیم؟!

دکتر هکستال در پاسخ به این سوال می‌گوید: «خیلی‌ها فکر می‌کنند که باید بیشتر از نیازشان آب بنوشند ولی اگر چنین کاری انجام بدهید، آب اضافی به‌طور طبیعی دفع می‌شود و این‌طور نیست که جذب پوست شود. تصور اشتباه دیگری هم وجود دارد که می‌گوید: نوشیدن آب بیشتر از نیاز، سموم بدن را دفع می‌کند. با این‌حال، دفع شدن مواد زائد توسط بدن براساس فرآیندهای پیچیده‌ای انجام می‌گیرد و متاسفانه قضیه تا این حد ساده نیست که با مصرف آب زیاد بتوانیم روی این فرآیندها تاثیر بگذاریم. بنابراین، روزانه به اندازه کافی آب بنوشید و خودتان را مجبور به مصرف آب بیش از حد نکنید».

منبع: سلامتیسم