این اتفاق برای هر کسی ممکن است رخ دهد که فرد مجروح و یا بیماری را در بین راه پیدا کند و از سر انسان دوستی و کمک به هم نوع تصمیم به انتقال وی به بیمارستان بگیرد. اما دست نگهدارید! همیشه هم نیاز به دلسوزی نیست! در مواجه با این بیماران فقط با بیمارستان و اورژانس باید تماس گرفت. با دکتر سلام همراه باشید.

رئیس کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با اشاره به عوامل بروز سکته مغزی و احتمال بالای بروز آن در افرادی که قلیان می‌کشند گفت: نباید کسی را که سکته مغزی کرده با خودروی شخصی به بیمارستان رساند و حتما باید از اورژانس و نیروهای امداد برای انتقال بیمار کمک خواست

به گفته روابط عمومی انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، دکتر بابک زمانی ضمن اشاره به برگزاری بیست وچهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران اظهارداشت: این کنگره با هدف ارائه جدیدترین دستاوردها در حوزه نورولوژی برگزار می شود و در آن، موضوعاتی مرتبط با ام اس، سردرد و همچنین سکته مغزی مورد بحث قرار می گیرد.
او اضاافه کرد: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر و اولین عامل ناتوانی در کشور به شمار می رود و ۳ ساعت ابتدای بروز سکته مغزی در درمان آن بسیار حائز اهمیت است که یک زمان طلایی محسوب می‌شود و در مواردی حداکثر تا  ۴/۵ ساعت هم ممکن است بتوان این زمان را در نظر گرفت، بنابراین خانواده‌ها نباید به هیچ عنوان علائم سکته مغزی را دست کم بگیرند.
وی با برشمردن نشانه‌های سکته مغزی گفت: اختلال تکلم، کج شدن صورت و ضعف در دست به صورت ناگهانی از علائم و نشانه‌های سکته مغزی است که باید بسیار جدی گرفته شود و خانواده‌ها بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرند.
رئیس کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با تأکید بر اینکه بیماران دچار سکته مغزی اند نباید با خودروی شخصی به بیمارستان منتقل شوند، گفت: امبولانس ها به نقشه هایی مجهزند که بیمار را هرچه سریع تر به بیمارستان هایی مجهز به امکانات درمان سکته مغزی منتقل می‌کنند و در صورت نیاز اقدامات لازم را حین انتقال بیمار برای او انجام می دهند.
زمانی به تأثیر مصرف قلیان و استعمال دخانیات در بروز سکته مغزی اشاره کرد و عنوان داشت: خانواده ها باید درباره این موضوع آگاهی داشته باشند چرا که این مسئله علاوه بر بروز آسیب برای خانواده ها سبب ایجاد بیماری های مختلف از جمله سکته مغزی می شود.
این متخصص مغز اعصاب ادامه داد: گاهی ژنها نیز در بروز سکته مغزی نقش داشته و افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به این بیماری را دارند بیشتر احتمال دارد دچار سکته مغزی شوند البته عوامل محیطی و تغذیه ای و سبک زندگی سالم در بروز سکته مغزی بیشتر حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه فشار خون بالا، قند و چربی زیاد در افراد آنها را به سکته مغزی نزدیک می کند، گفت: رفع کمبود تحرک بدنی و عدم استعمال دخانیات و قلیان از فاکتورهای مهم پیشگیری از بروز سکته مغزی است.
بیست و چهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران ۱۲ تا ۱۵ اردیبهشت ماه با حضور اساتید و صاحبنظران داخلی و خارجی در هتل المپیک برگزار می‌شود.

منبع: tnews