hadaf-kaheshe vazn

زمانیکه که بخواهید یک فعالیت ورزشی و رژیم غذایی را آغاز کنید و بر هیمن منوال پیش بروید ، احساسی که نسبت به خودتان دارید، تاثیر بسیار زیادی بر مدل پیشرفتتان خواهد داشت.

درست همانطور که تلاش می‌کنید تا با ورزش و خوراک سالم، اندامتان تغییر شکل دهد، باید نحوه‌ی فکر کردن، حرف زدن و عمل کردنتان را هم دستخوش تغییر کنید.

اهداف واقع بینانه تعیین کنید

اولین و بهترین راه برای داشتن طرز برخورد مثبت درباره‌ی کاهش وزن، این است که اهدافی واقع بینانه داشته باشید. اگر از ابتدای مسیر، برای خودتان اهداف واقع بینانه‌ای تعیین نکرده باشید، به آن مراحل خواهید رسید اما بنظرتان می‌رسد که در مدتی که گذشته هیچ کاری انجام نداده‌اید.

خیلی مهم است اهدافی داشته باشید که دست یافتنی باشند، بنابراین آشکارا می‌توانید پیشرفتتان را ببینید. هنگامی که به هدفی که برای خودتان تعیین کرده بودید رسیدید، احساس بهتری درباره‌ی خودتان پیدا خواهید کرد، برای ادامه انگیزه کسی می‌کنید، و بیش از پیش برای خودتان ارزش قائل خواهید شد.

داشتن هدف، جنبه‌های دیگری از زندگی شما را نیز بهبود می‌دهد. هدف، به شما کمک می‌کند تا چیزهایی که برایتان مهم است را درک کنید و به آن‌ها اولویت دهید. مثلا شاید کاهش فشار خونتان والاترین هدف شما باشد، شاید هم بخواهید هر شب به اندازه‌ی صد قدم بیشتر بدوید.

اگر اهدافتان را برای خودتان معلوم کنید، به وضوح مسیرتان روشن خواهد بود و درباره‌ی آنچه باید انجام دهید نگرانی کمتری خواهید داشت.

اهدافتان را روی سنگ بنویسید!

همیشه باید اهدافتان را بنویسید. چه هدف بزرگی باشد و چه کوچک، کوتاه مدت باشد یا بلند مدت، به کاهش وزن ربط داشته باشد یا نداشته باشد، بهرحال باید اهدافتان را بنویسید.

نیازی نیست که این کار را استادانه و به دقت انجام دهید، می‌توانید ایمیلی به خودتان بفرستید، آنرا روی تقویم رومیزی تان یادداشت کنید، یا اینکه یک کاغذ چسبان را به درب یخچال یا میز توالتتان بچسبانید. با یادداشت کردن اهداف، این حس به شما القا خواهد شد که با خودتان قراردادی بسته‌اید.

همین اتفاق، شما را در تلاش برای به انجام رساندن هدفتان بیشتر مصمم خواهد کرد و به احتمال کمتری هدفتان را فراموش کرده یا نادیده خواهید گرفت.

اهدافتان را مشخص‌تر کنید

بجای اینکه بگویید: «باید بیشتر بدوم» بنویسید: «باید هر روز پس از اتمام کار، صد قدم بیشتر بدوم». هر چه اهدافتان مشخص‌تر باشد، به احتمال خیلی بیشتری آنها را به انجام خواهید رساند.

اگر یک هدف کلی مانند «باید بیشتر بدوم» را برای خودتان تعیین کردید، همیشه می‌توانید آنرا به تاخیر بیدازید و به دانشگاه، کار، فرزندانتان، همسرتان یا هر چیز دیگری اولویت دهید. اما اگر هدفتان زمان دار باشد، خودتان را مجبور خواهید کرد که انجامش دهید.

در کل، بخاطر بسپارید که مثبت باشید. اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید، باید با جملات مثبتی بیان شوند. مثلا نگویید: «من دیگه نباید این هفته اسمارتیز بخورم»، بلکه بگویید: «من این هفته یک بشقاب میوه‌ی تازه را جایگزین اسمارتیز می کنم».

هر چه در اهدافی که تعیین می کنید مثبت‌تر باشید، احساس خیلی بهتری هم خواهید داشت، پس شانس شما هم برای اینکه به برنامه‌ی غذایی تان بچسبید افزایش پیدا خواهد کرد.

برای رسیدن به تناسب اندام، اهدافتان را تعیین کرده اید؟ همین الان دست به کار شوید و تجربیاتتان را هم با ما به اشتراک بگذارید.

منبع-http://fitnessmagazine.ir