یکی از بحران های جدی سال های اخیر کشور چین ازدیاد بیش از حد جمعیت در شهرهای کوچک کشور چین است که این عامل باعث تکمیل ظرفیت پذیرش بیمارستان ها و زایشگاه های شهرهای کوچک شده است.

افزایش تعداد نوزادان برای شهرهای کوچک چین بار سنگینی شده است.

 “سون سیائومی” نماینده پارلمان چین از تضعیف کنترل بر زاد و ولد در چین انتقاد کرد. به گفته وی، شهرهای کوچک  چین نمی‌توانند با روند ازدیاد نوزادان مقابله کنند، بیمارستان‌ها و زایشگاه‌ها پُر هستند و کودکستان‌ها نمی‌توانند تمام بچه ها را بپذیرند.

اسپوتنیک در گزارشی در این باره در خصوص وضعیت دموگرافی در چین پس از لغو سیاست “یک خانواده – یک فرزند” منتشر کرد:

“سون سیائومی که پروفسور دانشگاه زنان در چین است موضوع  کمک پزشکی در شهرهای کوچک را در زمان یکی از جلسات پارلمان مطرح کرد. وی درباره دیدن از یکی از نواحی شهر “سیچوآن” می‌گوید که در مرکز واکسیناسیون کودکان، آنقدر شلوغ بود که او حتی نتوانست وارد ساختمان بشود. به گفته نماینده پارلمان، در شهر “اولان – خوت” با کمبود تخت برای زنان باردار روبرو هستند. مقامات شهر حتی یکی از ساختمان‌های اداری را برای نیازهای زایشگاه در اختیار آنها گذاشتند. در شهرستان‌ها کمبود ماما و پزشک کودکان محسوس است و برای آموزش آنها هفت سال وقت لازم است.

در ادامه این گزارش آمده است: در ماه‌های اخیر، بسیاری از متخصصان و محققان، سیاستمداران و کارشناسان جمعیت شناسی (دموگرافی) در چین خواهان تضعیف بیشتر کنترل جمعیتی و حتی  لغو آن شدند. از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی برای اولین  طی ۳۰ سال اجازه داده شد که خانواده‌ها در این کشور دو فرزند داشته باشند. از زمان اعلام ممنوعیت داشتن بیش از یک فرزند در  دهه ۱۹۷۰ میلادی، هزینه آموزش و پرورش کودکان به شدت افزایش یافته است و اکثر زوج‌ها قادر به پرداخت این مخارج نیستند. انتظار می‌رفت که  پس از  تضعیف ممنوعیت زاد و ولد، افزایش سالانه کودکان تا سال ۲۰۲۰ میلادی چهار میلیون کودک باشد اما در سال ۲۰۱۶ میلادی یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک  متولد شدند.

“لی  وی” عضو شورای مشورتی سیاسی چین که قبل از آن معاون شهردار شهر “شیانمن” در “گوآندون” بود معتقد است که لغو ممنوعیت به خودی خود کافی نخواهد بود و باید برنامه تشویق زاد و ولد  طراحی شود.

از سودی دیگر “سون” نیز متذکر شد که اصولا مخالف لغو کامل محدودیت زاد و ولد در چین نیست اما معتقد است که باید تمام امکانات برای تولد نوزادان و آموزش و پرورش آنها از قبل فراهم شود که از جمله آنها بیمارستان، زایشگاه و کودکستان است. به نظر وی، ساخت بیمارستان‌ها و زایشگاه‌های جدید بهتر از اجازه داشتن سه فرزند با پیر شدن ساکنان کشور مقابله خواهد کرد. لغو سیاست “یک خانواده – یک فرزند” به عقیده مقامات حکومتی می‌بایست باعث اوج زاد و ولد شود که بتواند با پیر شدن نیروی کار مقابله کند اما از سوی دیگر فقدان عرصه‌های اجتماعی پیشرفته می‌تواند باعث کند شدن تأثیر مثبت تضعیف کنترل بر زاد و ولد در چین شود.

منبع/ایسنا