تا به حال برای همه ی ما اتفاق افتاده است که به طور ناخواسته، لکه ای بر روی لباسمان افتاده باشد. شاید بعضی از لکه ها را به سختی بتوانیم پاک کنیم اما اگر روش صحیح پاک کردن آن لکه را از روی پوشاکتان بدانید، با سرعت بیشتری میتوانید  تمیزی لباس خود را باز گردانید.

  اما اگر می‌دانستید که همین لکه‌های مزاحم چطور براحتی از روی لباس شما محو می‌شود حتما یک‌بار برای همیشه راه از بین بردن آنها را امتحان می‌کردید. در این بخش به شما خواهیم گفت که چطور انواع لکه‌ها را از روی لباس خود پاک کنید.

لکه چای:

یکی از اتفاقات همیشگی ما در مهمانی، منزل یا محل کار ریختن قطراتی از فنجان یا لیوان چای روی لباسمان است در این مواقع محل لکه را بسرعت با دستمال مرطوب پاک کنید در اولین فرصت محل مورد نظر را با آب سرد و مایع ظرفشویی بشویید. استفاده از سرکه سفید هم راه حل دیگری است که می‌توانید چند قطره از آن را روی لکه بریزید و بعد از 20 دقیقه با پودر یا صابون بشویید. نگران بوی سرکه هم نباشید چون با پهن کردن آن در فضای آزاد هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند.

لکه آدامس:

این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای لباس مهمانی شما بیفتد، اما بهتر است در این موقعیت خودتان را کنترل کنید و بسرعت سراغ قطعه‌ای یخ بروید و آن را چند بار روی آدامس بکشید تا جدا شود. اما اگر به‌قدر کافی فرصت دارید می‌توانید آدامس چسبیده را از لباس جدا کنید و به کمک مواد شوینده، قسمت لک شده را مرتب روی هم بمالید و سپس با آب گرم بشویید. این فرآیند را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

لکه خون:

لکه خون بعد از چند دقیقه ماندن روی لباس تثبیت می‌شود، پس با اقدام فوری به سرعت محل لکه را زیر آب سرد قرار دهید یا یک تکه یخ روی آن بگذارید. حالا لباس را با آب سرد و هر شوینده‌ای بشویید و آبکشی کنید. اما در صورتی که لکه روی لباس سخت و خشک شده باشد بهتر است آن را چند ساعت در آب سرد که در آن مقداری جوش‌شیرین یا یک قاشق نمک طعام ریخته‌اید خیس کنید و آبکشی کنید. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه از آب گرم برای شستن لکه خون استفاده نکنید.

لکه رژلب:

این لک مزاحم هر چه زودتر از بین برود نتیجه بهتری خواهد داشت پس در این موقعیت هم بهتر است با ترکیب جوش‌شیرین و آبلیمو روی محل لکه ضربه زده و بشویید یا به کمک محلول خشکشویی و سفیدکننده‌های مخصوص لباس برای لباس‌های سفید و آب داغ از شر آن خلاص شوید.

لکه جوهر:

یکی از سرسخت‌ترین لکه‌ها برای پاک شدن همین لکه‌های جوهر خودکار یا خودنویس است اما چاره چیست؟

محصولات لکه‌بر معمولا تاثیرات خوبی بر روی این نوع لک‌ها دارد با این حال برای پاک شدن آن، لکه جوهر را در آب گرم حاوی یک چهارم قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی خیس کرده، بعد آبکشی کنید. در روشی دیگر هم می‌توانید محل مورد نظر را بسرعت در شیر جوشیده به مدت نیم ساعت قرار داده و سپس با آب و صابون بشویید.

لکه عرق:

برای پاک کردن لکه زرد شده زیربغل پیراهن سفید، آن را درون کاسه‌ای که با یک فنجان سرکه و دو فنجان آب گرم پر شده به مدت 20 دقیقه خیس کنید. حالا نصف فنجان جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری نمک طعام و یک قاشق غذاخوری پودر پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط و به شکل خمیر در آورید.حالا پیراهن خیس خورده در آب و سرکه را درآورده و بچلانید و بعد از پهن کردن آن روی سطحی صاف و تمیز، خمیر به‌دست آمده را روی زیر بغل‌های رنگ گرفته خود بمالید و 20 دقیقه زمان بدهید تا زردی رنگ آن از بین برود.در آخر پیراهن را با پودر شوینده بشویید و آبکشی کنید.دیگر اثری از آن لکه بزرگ زردرنگ نخواهد بود.

جام جم آنلاین