با اعلام سازمان هواشناسی آخر هفته با ورود سامانه بارشی جدید در کشور استان های مرکزی ایران تحت تاثیر بارش های باران و وزش باد قرار خواهد گرفت و شهر تهران آخر هفته ای بارانی را در پیش خواهد داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه امروز در تهران شاهد بارش باران هستیم، گفت: این بارندگی‌ها بیشتر در کوهپایه‌ها به طور متمرکز وجود خواهد داشت و در حوزه‌های رودخانه‌های فصلی و روستاهایی که در مسیر این روخانه‌ها هستند، احتمال بروز سیلاب وجود دارد.

احد وظیفه در گفت‌وگویی ، با بیان اینکه امروز در تهران شاهد بارش باران هستیم، گفت: از روزهای گذشته بارش باران و وجود شرایط ناپایدار برای تهران پیش‌بینی شده است.

وی افزود: این بارندگی‌ها بیشتر در کوهپایه‌ها به طور متمرکز وجود خواهد داشت و در حوزه‌های رودخانه‌های فصلی و روستاهایی که در مسیر این روخانه‌ها هستند، احتمال بروز سیلاب وجود دارد. البته باید توجه کرد که با ورود سامانه هوای سرد این شرایط تا حدودی تعدیل شده است.

بر اساس اخطاریه سازمان هواشناسی ، امروز سه‌شنبه شاهد بارش باران، گاهی همراه با رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید و آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در مازندران، گلستان، شرق گیلان و دامنه‌های جنوبی البرز در شمال استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان خواهیم بود.

همچنین در چهارشنبه ششمین روز اردیبهشت ماه نیز بارش باران، گاهی همراه با رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید و آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها در مازندران، گلستان، شمال سمنان، خراسان شمالی و شرق تهران پیش‌بینی شده است. همچنین وزش باد شدید وگردوخاک در استانهای کرمان، سیستان وبلوچستان، خراسان جنوبی و نیمه شرقی یزد نیز در این روز پیش‌بینی شده است.

بنا بر اعلام سازمان هواشناسی کشور،  مهم‌ترین مخاطره سامانه‌های جوی در این فصل رگبار موقت شدید همراه با صاعقه، به خصوص در مناطق کوهپایه ای و همراه با تگرگ، سیلاب ناگهانی در مناطق مستعد و تندباد شدید موقت است. بر این اساس به مردم توصیه می شود که ضمن انجام اقدامات احتیاطی لازم برای پیشگیری از خسارات احتمالی، برای برنامه ریزی و انجام سفر یا تردد در استان‌های اعلام شده، وضعیت هوا را از اداره هواشناسی استان خود جویا شوند.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، در روز سه شنبه با نفوذ جریان‌های شمالی، دمای هوا در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل  10 تا 15 درجه کاهش می‌یابد. همچنین روز چهارشنبه نیز هوای سرد دراین مناطق ماندگار بوده و در شمال شرق کشور کاهش دما حدود 8 تا 12 درجه پیش‌بینی می‌شود. بنابراین با توجه به کاهش دما، مه آلودگی و بارش باران و برف، ایجاد اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی البرز مرکزی و شرقی از اواخر روز سه‌شنبه تا صبح پنجشنبه دور از انتظار نیست. در همین مدت دریای خزر نیز مواج و طوفانی خواهد بود. بر این اساس توصیه می‌شود اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت احتمالی به عمل آید.

منبع/ایسنا