روغن

هر فرد روزانه به چند وعده غدایی احتیاج دارد، و دست کم یکی از این وعده ها غذای پختنی است. روغنی که در پختن غذا از آن استفاده می کنیم در سلامتی ما بسیار تاثیر گذار است. در پژوهش های اخیر، محققان دریافته اند که نوع روغن مصرفی با بی تحرکی افراد در ارتباط است و استفاده از روغن نامناسب باعث ایجاد تنبلی در فرد شده و خطر مبتلا شدن فرد به دیابت را افزایش می دهد.

محققان دریافتند استفاده از نوع روغن در پخت‌وپز با تنبلی و دیابت در ارتباط است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیچر، نتایج بررسی‌های انجام شده نشان داده است، نوع پخت‌وپز و استفاده از روغن‌های نامناسب باعث ابتلا به بی‌تحرکی و تنبلی در افراد می‌شود.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا اظهار کردند: نوع پخت‌وپز و استفاده از روغن نامناسب باعث تنبلی در افراد شده و منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت می‌شود.

همچنین مصرف مقادیر بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) منجر به ایجاد رفتار تنبل به ویژه در میان زنان می‌شود.

مایکل اسمیت، محقق این بررسی اظهار کرد: رژیم غذایی حاوی PUFA به شدت با بی‌تحرکی در میان دختران قبل از نوجوانی در ارتباط است و این عامل با بیماری دیابت در میان زنان بزرگسال هم ارتباط دارد.

ارتباط بین بی‌تحرکی و رژیم غذایی  PUFA در دختران 11 ساله آشکارتر است.

محققان اظهار کردند: این چربی‌ها در مواد غذایی مانند چیپس ، شکلات انرژی‌زا، شیرینی یا همبرگر که برای تهیه آنها از روغن ذرت، آفتابگردان، سویا و مارگارین استفاده می‌شود، بیشتر است.

نتایج این بررسی در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

منبع: ایسنا