یک تیم تحقیقاتی با بررسی دستورالعمل‌ های موجود در مورد میزان مصرف قند و شکر دریافتند که توصیه‌ ها در مورد محدود کردن مصرف شکر بر اساس مطالعات کم کیفیت است. این یافته مصرف مواد غذایی پر کالری و نوشیدنی‌ های شیرین را توجیه نمی‌ کند. مصرف کم شکر یک توصیه درست است، اما این سوال باقی می‌ ماند که اگر دریافت شکر محدود شود به جای آن چه ماده‌ ای باید مصرف شود.

طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت (WHO) باید کمتر از 5 درصد انرژی روزانه از شکر تامین شود. درحالی که انستیتوی پزشکی توصیه می‌ کند که مصرف شکر به کمتر از 25 درصد کل انرژی روزانه محدود شود. وجود دستورالعمل‌ های مختلف سبب سردرگمی افراد شده و نگرانی‌ ها را در مورد کیفیت این راهنماها افزایش می‌ دهد.

به گفته محققان به مدت 40 سال مصرف رژیم غذایی کم‌ چرب توصیه می‌ شد و صنعت غذا و مردم به دنبال راه‌ هایی جهت کاهش میزان چربی مواد غذایی بودند. اما اتفاقی که در عمل افتاد جایگزین شدن مصرف چربی‌ ها توسط کربوهیدرات‌ های ساده مانند شکر بود که خود با بروز چاقی و دیابت مرتبط است.

در مورد محدودیت مصرف شکر نیز اتفاقی که رخ می‌ دهد، جایگزین شدن شکر با نشاسته و سایر افزودنی‌ های غذایی مانند مالتودکسترین است که دارای همان میزان کالری بوده و با افزایش شاخص گلیسمی و افزایش قند خون مرتبط هستند. بنابراین لازم است از نتایج این مطالعه جهت بهبود دستور العمل‌ های موجود در مورد میزان مصرف قند و شکر استفاده شود.

طبق دستورالعمل‌ های موجود کالری مورد نیاز روزانه برای مردان و زنان 55-18 ساله با میزان فعالیت متوسط به ترتیب 2800-2600 و 2200-2000 کیلو کالری است. درصورتی که میزان کالری دریافتی فرد بیش از میزان کالری مصرفی وی باشد، اضافه وزن و چاقی رخ می‌دهد.

بر اساس دستورالعمل‌ های رژیمی چای و قهوه می‌ توانند به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم مصرف شوند اما کالری اضافه شده به آن‌ ها از طریق افزودنی‌ هایی مانند شکر و خامه باید محاسبه شود. برخلاف نوشیدنی‌ هایی مانند نوشابه‌ ها که به تنهایی مصرف می‌ شوند، اغلب مردم ترجیح می‌ دهند که چای و قهوه را با افزودنی‌ هایی مانند شکر و خامه استفاده کنند. این افزودنی‌ ها حاوی کالری بالایی هستند اما ارزش غذایی کمی دارند.

آنالیز اطلاعات مربوط به 20000 نفر نشان می‌ دهد که حدود دو سوم کسانی که قهوه و یک سوم کسانی که چای می‌ نوشند به نوشیدنی خود شکر، خامه و سایر مواد پرکالری را اضافه می‌ کنند. محققان طی مطالعه‌ای اثر این افزودنی‌ ها را بر دریافت کالری روزانه بررسی کرده‌اند.

در مطالعه حاضر اطلاعات مربوط به 13185 بزرگسال که طی 24 ساعت گذشته قهوه مصرف کرده بودند و اطلاعات 6215 بزرگسال که طی این مدت چای مصرف کرده بودند، بررسی شد.

در این باره بیشتر بخوانید: با مصرف شکر، پوست خود را زشت نکنید!

نتایج نشان داد 5/67 درصد مصرف کنندگان قهوه و 4/33 درصد مصرف کنندگان چای از افزودنی‌ ها استفاده می‌ کردند. متداول‌ ترین نوع افزودنی در افراد مصرف کننده قهوه شکر، خامه، جانشین‌ های شکر و خامه و نیز شیر پرچرب یا کم‌چرب و برای افراد مصرف کننده چای شکر، جانشین‌ های شکر، عسل و نیز شیر پرچرب یا کم‌چرب بود. همچنین مشخص شد افرادی که از افزودنی‌ ها همراه قهوه استفاده می‌ کردند نسبت به سایرین روزانه 69 کیلوکالری بیشتر دریافت می‌ کردند که 60 درصد آن از شکر و مابقی آن بیشتر از چربی تامین می‌ شد.

افرادی که از افزودنی‌ ها همراه چای استفاده می‌ کردند نسبت به سایرین روزانه 43 کیلوکالری بیشتر دریافت می‌ کردند که 85 درصد آن از شکر تامین می‌ شد.

نکته عملی

هر چند کالری ناشی از مصرف افزودنی‌ ها به همراه چای و قهوه اندک است، اگر فرد هر روز از این مواد همراه نوشیدنی خود استفاده کند با گذشت زمان به اضافه وزن مبتلا خواهد شد.

منبع: Your Doctor