در پایان سه ماهه ی سوم مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفته ی سه ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز، اسید چرب امگا 3 است که غالبا در ماهی وجود دارد.  این ماده حیاتی به رشد سلول های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می بخشد، کمک می کند.


بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا 3 در مغز جنین کمک کنید. متخصصان تاکید می‌ کنند اسیدهای چرب اُمگا ۳ همچون نوع یافت شده در ماهی چرب، بخش ضروری رژیم غذایی سالم در طول بارداری هستند.

ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند، اما نکته قابل توجه این است که تمام ماهی ها حاوی رگه هایی از جیوه هستند که این موضوع می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند. گوشت کوسه، نیزه ماهی و ماهی مهره دار و ماهی های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید. در هفته تنها 30 گرم ماهی دارای جیوه کم بخورید. ماهی هایی مثل میگو، ماهی آزاد، قزل الای تازه جیوه ی کمی دارند.

?⬅️ هرگز ماهی خام مصرف نکنید.
?⬅️ هرگزماهی کنسرو شده نخورید.

متخصصان آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا برای استفاده درست از این منابع غذایی توصیه‌ هایی را ارائه می‌ کنند؛

– میگو و ماهی های چربی مانند سالمون، قزل آلا، کیلکا، خال مخالی و ساردین

– روغن های گیاهی مغذی مثل روغن زیتون، بذر کتان و کانولا، سرشار از امگا ۳ هستند.

در این باره بیشتر بخوانید: میزان مجاز امگا ۳ برای بدن

– گردو هم جزو منابع امگا ۳ محسوب می شود.

– ماهی‌ ای را انتخاب کنید که میزان جیوه آن پایین باشد نظیر سالمون، ماهی کاد و ساردینز.

– از مصرف ماهی‌ های دارای میزان بالا جیوه نظیر اره ماهی و کوسه اجتناب شود.

– غذاهای غنی شده با اسید دوکوساهگزانوئیک (DHA) بخورید یا در صورت تایید پزشک از مکمل‌های DHA استفاده شود.

– تخم مرغ‌ هایی را مصرف کنید که مرغ آن با ریز جلبک های غنی شده از DHA تغذیه شده باشد.

– تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ 5 برابر فسفر، 7 برابر آهن دارد همچنین منبع غنی اسید چرب امگا 3 است مصرف تخم بلدرچین در دوران بارداری برای افزایش هوش جنین بسیار موثر است.

منبع: دکتر سلام