در بخش اول این مقاله با کلسترول و انواع آن آشنا شدیم. اینک به ادامه ی بحث خواهیم پرداخت. در مورد کلسترول توتال چقدر می دانید؟ با دکتر سلام همراهی کنید.

1-کلسترول توتال (کلی)

اندازه گیری کلسترول توتال، شامل ترکیبی از ال دی ال، اچ دی ال و همچنین وی ال دی ال (لیپوپروتئین با تراکم خیلی کم)، در جریان خون شماست. در واقع، وی ال دی ال، پیشرو کلسترول بد خون است. چنانچه، اندازه سطح کلسترول توتال شما، زیر 200 باشد، بسیار خوب، و افرادی با میزان کلسترول خون بالاتر از 200، در ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در حال پیشرفت هستند.

2- کلسترول در غذاها

غذاهای غنی از کلسترول مثل تخم مرغ، میگو و خرچنگ، دیگر به صورت کامل ممنوع نیستند. مطالعات نشان داده است که کلسترولی که می خوریم، برای اغلب مردم، تنها اثر کمی بر روی سطح کلسترول خونشان دارد. سطح کلسترول روزانه، محدود به عدد 300 میلی گرم برای افراد سالم و 200 میلی گرم برای افراد با ریسک بالا، باید باشد. یک تخم مرغ، 186 میلی گرم کلسترول دارد.

3-کلسترول و سابقه خانوادگی

کلسترول از دو منبع وارد میشود: بدن و غذا. هر کدام از این دو، می تواند به کلسترول بالا منجر شود. برخی افراد، ژن آن را به ارث میبرند، که محرک تولید کلسترول بالاست. برای دیگران، غذا و رژیم غذایی آنها مقصر اصلی است. چربی های اشباع شده و فرآورده های حیوانی مثل گوشت، تخم مرغ و لبنیات تهیه شده از شیر. اما در بسیاری از موارد، علت اصلی، ترکیبی از هر دو علت ژن و مواد غذایی است.

4- چه چیزهایی باعث افزایش ریسک در مورد کلسترول می شوند؟

عوامل زیادی باعث بالا رفتن کلسترول در بدن شما می شوند:

 • یک رژیم غذایی شامل چربی های اشباع شده و غذاهای حاوی کلسترول
 • سابقه خانوادگی داشتن کلسترول بالا
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • بالا رفتن سن

5-کلسترول و یائسگی

تا قبل از یائسگی، زنان، بطور معمول نسبت به مردان هم سن خود، کلسترول توتال پایین تری دارند. همچنین، سطح کلسترول خوب خونشان نیز بالاتر است. یکی از دلایل آن، استروژن است:

هورمون زنانه که سطح کلسترول خوب را بالا می برد. اوج تولید استروژن، در سال های بچه دار شدن و توقف تولید آن، در زمان یائسگی است. بعد از سن 55 سال، ریسک بالا رفتن کلسترول بد در زنان، بالا می رود.

6-کلسترول و بچه ها

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد،کلسترول میتواند باعث گرفتگی شریان ها در بچگی شود؛ که به نوبه خود به سمت تصلب شرائین و اختلالات قلبی در طول زندگی، خواهد رفت. انجمن قلب امریکا پیشنهاد می دهد، کودکان و نوجوانان با سطح بالای کلسترول، هرچه سریعتر گام هایی را به سمت پایین آوردن آن بردارند. در حالت ایده آل، کلسترول توتال برای سنین 2-19 سال، باید زیر170 باشد.

7-چه راههایی برای از بین بردن کلسترول اضافه وجود دارد؟

-فیبر بیشتری بخورید (غلات، بلغور جو دوسر، میوه های خشک شده، حبوبات شامل انواع لوبیا)

-چربیهای اشباع نشده را جایگزین اشباع شده ها کنید (چربی هایی مثل روغن زیتون، روغن بادام زمینی و چربی هایی مثل آووکادو)

-پروتئین های سالم بخورید (محصولات سویا مثل توفو، برخی گوشت ها، ماهی هایی مثل سالمون که غنی از امگا 3 هستند)

 • رژیم های با کربوهیدرات بالا، بهتر از رژیم های غذایی با چربی های بالا هستند؛ چرا که کمک به بالا رفتن کلسترول خوب شما می کنند
 • وزن خود را کاهش دهید
 • مصرف دخانیات را قطع کنید
 • ورزش روزانه و منظم داشته باشید
 • چنانچه با همه این روشها، باز هم کلسترول شما بالا بود، طبق نظر پزشک، از دارو های کاهنده کلسترول استفاده کنید
 • مکمل مصرف کنید (استرول های گیاهی، جو، جو دوسر، فیبر، تخم کتان و چای سبز)
 • مصرف سیر را فراموش نکنید

بخش اول این مقاله : همه چیز درباره کلسترول (1)


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام