دندان ها نقش مهمی در چهره ی شما دارند. دندان محافظی برای لب های شماست که می تواند روی حالت چهره تان اثر بگذارد و به صورت شما شکل دهد. در زمان خندیدن یا حرف زدن دندان های شما نشان داده می شوند و ظاهر آن ها می تواند به زیبایی چهره ی شما اضافه کرده و یا آن را خراب کند. دندان هایی با شکل و اندازه ی خوب و فاصله ی متناسب، در کنار دیگر اجزای صورت، لبخند و چهره ای زیبا برای شما می سازند.دندان ها از مهم ترین اعضای بدن انسان محسوب می شوند وجودشان بسیار مفید و البته نبودشان هم بسیار دردسر ساز است . شاید در ساده ترین فایده وجود دندان ها بتوانیم بگوییم که از غذایی که می خوریم لذت می بریم.مهم ترین کاربرد دندان ها در سه زمینه است : گوارش، تکلم و زیبایی

 

 

 ایمپلنت چیست :

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود.ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

 

انجام درمان های پیچیده ایمپلنت :

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت دندان هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاء به دندانهای مجاور قرار داده می شود.
حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد.

 

 

 

مزایای ایمپلنت دندانی :

  • 1-در عین گران بودن درمان ، مزایا یی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.
  • 2-با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.
  • 3-پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار گرفته و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمیرود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان میشود.
  • 4-به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر است و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

 

نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزائی دارد. ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارند

 

میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

امروزه بطور متوسط موفقیت در کاشت ایمپلنت های دندانی بیش از 95 درصد است ولی درصد میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به این مورد بستگی دارد، بیمار: بیمار باید از سلامت برخوردار باشد و به بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مبتلا نباشد. اخیرا دچار مشکل شدید قلبی (جراحی قلب یا انفارکتوس) نشده باشد. دیابت کنترل نشده ورادیوتراپی و بیماری لثه و دهان نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت هستند.

 

چونير چيست؟veneer
ونير روكش نازكي است كه براي زيبايي يا محافظت ساختمان دندان روي سطح آنرا مي پوشاند و از دو جنس عمده ممكن است ساخته شود،از جنس كامپوزيت يا از جنس پرسلن

 

 

كامپوزيت چيست؟
كامپوزيت ماده همرنگ دندان با زيبايي و استحكام نسبتا خوب كه براي پوشاندن يا ترميم كردن دندان استفاده ميشود و به دوشكل مي تواند انجام شود يادريك جلسه ودر مطب توسط دندانپزشك مستقيما روي دندان كار مي شود و يا در دوجلسه كه جلسه اول قالبگيري مي شود و پس از ساخت قطعه در لابراتوار در جلسه بعد در مطب با سمان مخصوص روي آنها باند(چسبانده)می‌شود.

 

 

پرسلن چيست؟

پرسلن يك نوع سراميك (يا چيني)است كه در كوره در حرارت بسيار بالاپخت مي شود .زيبايي و استحكام عالي داردو پس از ساخت در لابراتوار بر روي دندان با سمان مخصوص و با روشي بسيار دقيق و ظريف نصب مي شودو در صورت باند شدن كامل با دندان يكي مي شود.
هرگز تغيير رنك نميدهد و جرم نميگيرد و استحكام بسيار بالايي دارد.

 

درمان زيبايي كامپوزيت چيست؟
كامپوزيت ابتدا به صورت ماده خميري است كه روي دندان شكل داده مي شود و سپس با اشعه مخصوص (لايت كيور)سخت مي شود و به دندان مي چسبد،اما احتياج به مراقبت بيشتري داردچون نسبت به پرسلن مقاومت كمتري دارد.در صورت ناصاف شدن تغيير رنگ پيدا مي كند و بايد پاليش (پرداخت)شود تا به رنگ اوليه برگردد.در صورت رعايت مراقبت هاي لازم ، ميتواند تا سالها بدون مشكل باشد.

 

 

لامينيت چيست؟ Laminate
لمينيت لايه نازكي است كه فقط سطح بيروني (لبيال)دندان را كه در معرض ديد قراردارد،مي پوشاند.پس لمينيت مي تواند از جنس سراميك يا كامپوزيت باشد.(اگر تمام سطح دندان را بپوشاند به آن ونيرveneerمي گوييم).لامينيت براي پوشاندن بدرنگي،نامرتبي،تغيير سايز و براي به حداكثر رساندن زيبايي دندانها و اصلاح طرح لبخند انجام ميشود.

 

 

 

چه موقع بهتر است كامپوزيت كنيم؟
زماني كه شرايط زير مطرح باشد:

١) هزينه مناسب مهم است وبه دليل نازيبايي قابل توجه دندانهاي جلويي ناگزير به درمان كامپوزيت هستيم كه در اين شرايط بايد به مراقبت بيشتر از دندانها اهميت داده شود.
٢) نامرتبي يا نازيبايي يا فاصله محدود به يك يا دو دندان باشدوقصد تغيير تمام دندانهاي جلويي را نداشته باشيم.

٣) نازيبايي از نظر رنك و نامرتبي شديد نيست اما زيبايي و خوشرنگي در حد عالي ، براي ما مهم است و حاضريم مراقبت هاي لازم را از كامپوزيت بعمل بياوريم و هزينه بالايي هم نپردازيم.

 

چه موقع براي درمان زيبايي كامپوزيت نكنيم؟
در زماني كه زيبايي دندانهاي شما از نظر سايز و شكل عالي است صرفا براي سفيدتر كردن دندانها كامپوزيت توصيه نمي شودو در اين موارد بهتر است از درمان بليچينگ استفاده كنيم.

 

چه موقع اقدام به درمان لمينيت سراميكي كنيم؟
١)بد رنگي دندانها
٢)بد شكلي دندانها
٣)اصلاح طرح لبخند
٤)تغيير سايز و شكل كلي دندانها
٥) علاوه بر موارد فوق افرادي كه به زيبايي فوق العاده اهميت مي دهند و توقع بالايي از زيبايي دندانها دارندوهزينه مطرح نمي باشد اقدام به لمينيت سراميكي مي كنند.

 

چه موقع براي درمان زيبايي كامپوزيت نكنيم؟
در زماني كه زيبايي دندانهاي شما از نظر سايز و شكل عالي است صرفا براي سفيدتر كردن دندانها كامپوزيت توصيه نمي شودو در اين موارد بهتر است از درمان بليچينگ استفاده كنيم.

 

 

چه موقع اقدام به درمان لمينيت سراميكي كنيم؟
١)بد رنگي دندانها
٢)بد شكلي دندانها
٣)اصلاح طرح لبخند
٤)تغيير سايز و شكل كلي دندانها
٥) علاوه بر موارد فوق افرادي كه به زيبايي فوق العاده اهميت مي دهند و توقع بالايي از زيبايي دندانها دارندوهزينه مطرح نمي باشد اقدام به لمينيت سراميكي مي كنند.

 

چه موقع اقدام به لمينيت سراميك نكنيم؟
١)زماني كه دندانها ي سفيد ،مرتب و زيبايي داريد و مي توانيد با درمان بليچينگ دندانهاي خود را سفيد تر كنيد.
٢)با اينكه از زيبايي دندانهاي خود راضي نيستيد اما دندانپزشك زيبايي شناخته شده و مطمئن سراغ نداريد بهتر است عجله نكنيد چون ساخت و نصب لمينيت اگر صحيح و دقيق انجام نشود ،هميشه با آن مشكل خواهيد داشت.

 

 

دکتر مهران امینی جراح و دنداپزشک (ایمپلوژیست) مفتخر است که با استفاده از دانش روز و امکانات پیشرفته کلیه خدمات دندانپزشکی را با بهترین کیفیت به مردم عزیز ایران ارائه دهد.

آدرس: تهران، چهار راه فرمانیه، ضلع جنوب شرقی، روبروی مرکز خرید کوهستان، پلاک ۵۱۹، طبقه اول

تلفن های تماس:

021-22292863
021-22292873