روحیات بانوان در سه ماهه سوم بارداری‌

 در سه ماهه سوم بارداری وزن مادر و جنین افزایش پیدا میکند به همین دلیل توانایی جابجاشدن مادر و انجام کارهای شخصی اش به سختی امکانپذیر خواهد بود. خانم های باردار در این دوران از لحاظ روحی به همراهی و درک متقابل اطرافیان دارند به روحیات آن ها اهمیت دهید و آن ها را با حرف هایتان نیازارید.

باتوجه به تغییرات هورمونی غیرقابل کنترل و روزهای نفس‌گیر نزدیک به زایمان، بهتر است مراقب حرف‌هایی که به یک زن باردار در سه ماهه سوم بارداری‌اش می زنیم باشیم. هرگز این جملات را به یک مادر چشم انتظار روز زایمان نگویید:

۱- ” تا بچه نیامده است، از هر فرصتی برای خوابیدن استفاده کن! ” خوابیدن در همین سه ماهه آخر بارداری هم کار مشکلی است. شکم بزرگ مادر را در نظر بگیرید و اینکه نمی‌تواند به پشت بخوابد. همچنین مسئله تکرر ادرار را هم اضافه کنید که مانع از یک خواب راحت می‌شود.

۲- ” چشم به هم بزنی بچه به دنیا اومده! ” هرچه زمان به روز زایمان و پایان بارداری نزدیک‌تر می‌شود، هر روزش برای مادر مانند یک ماه می‌گذرد. زمانی که ۲۱ روز به زمان زایمان و پایان بارداری وقت باقی است، از نظر مادر، او باید ۲۱ ماه چشم‌انتظاری را تحمل کند.

۳- ” زایمان من خیلی سخت، دردناک، طولانی و … بود! ” اکثر زنان به اندازه کافی در ماه‌ها و روزهای آخر بارداری‌شان به زایمان فکر می‌کنند و به اندازه کافی نگران هستند. از آن‌جایی که برای زایمان راه دیگری وجود ندارد و او هم باید همین مسیر را طی کند، بهتر است او را بیشتر نترسانید و درعوض به او آرامش خاطر بدهید.

۴- ” بازم دوست داری بچه بیاری؟ ” او هنوز همین بچه را به دنیا نیاورده است و علایم ناخوشایند بارداری او را آزار می‌دهد چگونه می‌تواند برای فرزند بعدی برنامه‌ریزی کند یا تصمیم بگیرد؟

۵- ” هنوز زایمان نکردی؟ ” آیا مشخص نیست که او هنوز زایمان نکرده است یا شما متوجه نمی‌شوید؟ مگر او می‌تواند به اختیار خودش زودتر زایمان کند؟

۶- ” من زودتر زایمان کردم! ” بهتر است به جای ناامید کردن او، با او همدردی کنید و به او امید بدهید.

۷- ” بچه‌ات دختر/پسر است؟! ” اکنون کودک او نزدیک به ۷، ۸ یا نه ماه دارد و چیزی به متولد شدنش نمانده است. زمانی که شما پس از فهمیدن جنسیت کودک او چهره‌تان را در هم می‌کشید، به غیر از ناراحت و ناامید کردن مادر هیچ نفعی به او نمی‌رسانید. او نه می‌تواند بارداری‌اش را به عقب برگرداند و نه می‌تواند جنسیت کودکش را تغییر دهد.

۸- ” من دارم وزن کم می‌کنم زیادی چاق شده بودم! ” همانطور که میبینی او هم بسیار چاق شده است اما نمی‌تواند جلوی این اضافه وزن را بگیرد یا شروع کند به رژیم گرفتن. بهتر نیست به او انرژی منفی ندهید و او را از ظاهرش ناامید نکنید؟

۹- ” همین روزهاست که زایمان کنی! ” خب درواقع او یک یا دو ماه دیگر فرصت دارد. چرا به او استرس مضاعف وارد می‌کنید. روز تقریبی زایمان او مشخص است و به اندازه کافی برای آن روز استرس دارد.

۱۰- ” چقدر بارداریت طولانی شد! ” بد نیست بدانید که معمولا اکثر بارداری‌ها با اختلاف چند روز یا حداکثر یک ماه، بیش از نه ماه طول نمی‌کشند. و اگر بارداری خانمی حتی ۴۰ هفته کامل هم طول بکشد، باز طولانی نیست و بچه سر وقت به دنیا خواهد آمد. آمار نشان می‌دهد بچه‌هایی که دیرتر متولد می‌شوند رشد جسمانی کامل‌تری در رحم مادر داشته‌اند.

۱۱- ” چقدر زیبا شده‌ای! ” خب مسلم است که شما به او دروغ می‌گویید. زیرا او به هیچ وجه احساس زیبایی نمی‌کند. از نظر او شکمش به شدت بزرگ شده است، دست‌ها و پاهایش ورم کرده‌اند، صورت او پر از جوش است، بیش از یک ماه است که نتوانسته است به درستی استحمام کند و لک‌های روی پوست او تیره‌تر شده‌اند.

۱۲- ” از این فرصتی که داری لذت ببر که زود تمام می‌شود! ” شاید یکی از روزهای دیگر بارداری بتوان این جمله را به او گفت اما قطعا آن روز امروز نیست. همانطور که می‌بینید خیلی باید در جملاتی که به یک خانم باردار در سه ماهه سوم بارداری‌اش گفته می‌شود دقت کرد اما بهترین جمله‌ای که می‌توانید بگویید این است : ” درکت می‌کنم!” یا “می‌فهمم چه حالی داری!”

سلامتیسم