یکی از مواد غذایی پر خاصیت است که ما انسان ها حتما آن را در برنامه غذایی خود می گنجانیم. اما آیا ممکن است همین ماهی یکی از اجداد ما باشد؟! محققان دانشگاه «اوتاگو» با مطالعه روی ماهی‌ها دریافته‌اند که این جانوران آبزی سیستم حافظه DNA کاملا شبیه به ما دارند. نکته کلیدی در این مورد، فرآیندی به نام «متیلاسیون» است که الگوی بیان ژن‌ها را در سلول‌‌ها تغییر می‌دهد. اگر درک دانشمندان از این مهره‌داران که دارای فرایند حافظه DNA مشابه انسان هستند، بیشتر شود، در آن صورت می توانند به درک نحوه تکامل انسان کمک کنند.

نوعی ماهی به نام «کوسه فیل» محبوبیت زیادی در نیوزیلند دارد و مردم این ناحیه از آن چیپس و غذا درست می‌کنند اما همین ماهی گویا نسبت خیلی دوری با انسان‌ها دارد.

جولیت پیت، یکی از این محققان، می‌گوید: «مطالعات ما نشان می‌دهد که کوسه فیل که دورترین تکامل را در میان جانوران دارد، در زمینه سیستم تنظیم DNA شباهت بسیاری با انسان‌ها دارد».

نام علمی کوسه فیل «کالورینچاس میلی» (Callorhinchus milii) است و در استرالیا به «شبح کوسه» نیز مشهور است و در نزدیکی اقیانوس آرام در نزدیکی استرالیا و نیوزیلند یافت می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که با توجه به فرایند متیلاسیون DNA این ماهی، این فرایند در کوسه فیل‌ها، قبل از جدا شدن جد مشترک این مهره‌داران آبزی و انسان در حدود ۴۶۵ میلیون سال قبل تکامل یافته است. همچنین این امکان وجود دارد که این فرایند پس از تکامل مهره‌داران آرواره‌دار در ۶۰۰ میلیون سال پیش قبل رخ داده است.

از نظر دانشمندان، کوسه فیل یک فسیل زنده است و آهسته‌ترین فرایند تکامل را در بین مهره‌داران داشته است.

مترجم: نسترن صائبی

منبع: آنا