امروزه اکثر خانم ها رو به پوشیدن کفش های پاشنه بلند آورده اند. پوشیدن کفش پاشنه بلند می تواند چند سانتی را به قد شما اضافه کند و احتمالا کمی زیبا تر به نظر برسید اما اختلالات و عوارض بسیاری را برای شما به دنبال خواهد داشت که هرگز به امتحانش نمی ارزد… با دکتر سلام همراه باشید.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند یکی از بزرگترین عوامل ایجاد درد و خستگی در پا می باشند

به گزارش بهداشت نیوز،  عوارض پوشیدن کفش های پاشنه بلند:

ـ پوشیدن کفش های پاشنه بلند یکی از بزرگترین عوامل ایجاد درد و خستگی در پا می باشند . علاوه بر پا ، زانو ها ، مفصل ران ، کمر و حتی گردن نیز می توانند به دنبال پوشیدن کفش های پاشنه بلند دچار آسیب شوند .
ـ با پوشیدن کفش های پاشنه بلند بیشتر وزن بدن به قسمت جلوی پا منتقل شده و این در حالی است که وزن باید روی قسمت جلو و عقب پا تقسیم شود ، بنابراین به علت عدم توانایی تحمل وزن قسمت جلوی پا مستعد آسیب می شود .

ـ یکی از شایعترین آسیب هایی که در اثر این فشار زیاد به قسمت جلوی پا ایجاد می شود بیماری متاتارسالژیا است .
ـ در پاسخ به وزن زیاد روی قسمت جلویی پا بدن شروع به ساختن استخوان های اضافه در مفاصل انگشتان می کند که سبب ایجاد درد می شود .
ـ فشار زیاد به تدریج باعث ایجاد شکستگی هایی با نام شکستگی فشاری در استخوان های جلوی پا می شود .

ـ پا به عنوان یک جذب کننده ی شوک در زمان راه رفتن عمل می کند ، با انتقال وزن به قسمت جلوی پا این نقش پا نیز از بین می رود و نیروی عکس العمل زمین به مچ ، زانو ، ران ، کمر و . . . وارد می شود .
ـ ایجاد بد شکلی در انگشتان که شایعترین این بدشکلی ها هالوکس ولگوس نامیده می شود که در این بدشکلی انگشت شصت پا به سمت خارج منحرف می شود در کفشهای پاشنه بلندی که نوک تنگ دارند .

ـ کوتاه شدن تاندون آشیل که در پشت مچ پا قرار گرفته است و بروز درد مچ پا
ـ پیچ خوردگی مچ پا ، شکستگی های پا ، کاهش تعادل و خطر زمین خوردن
ـ کوتاه و سفت شدن عضله پا
– درد و بی حسی انگشتان
ـ بروز زخم در پا

 

منبع: پزشک آنلاین