سلولیت نام دیگر بیماری به نام چاقی موضعی است. چاقی موضعی نوعی از چاقی به حساب می آید که موجب تجمع چربی ها در یک قسمت از بدن شده و فرم بسیار زشتی را به بدن فرد می دهد. روش های مختلفی برای از بین بردن و مقابله با سلولیت وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

وجود چاله روی گونه‌ها یا کمر زیبا است، اما چاله‌های حاصل از سلولیت در پاها یا بازوها ظاهر ناخوشایندی دارند.

باشگاه‌های ورزشی مجهز به استخر و سونا و مراکز درمانی روش‌هایی برای از بین بردن سلولیت ارائه می‌دهند که هزینه هنگفتی می‌طلبند. با این حال روش‌های ارزان‌قیمت و طبیعی نیز وجود دارند که به همان اندازه مؤثر هستند. یک روش ساده و قدرتمند استفاده از فشار ملایم و وزن بدن خود شخص برای رهاسازی بافت همبند بدن است. غلتک‌های فومی نیز همین کار را انجام می‌دهند.

سلولیت از کجا می‌آید؟

بافت همبند بدن شبیه یک لایه نازک پلاستیکی است که سطح تمام ماهیچه‌ها را پوشانده است. مشکل زمانی پیش می‌آید که بافت همبند بدن خشک، مسدود یا ضعیف می‌شود. چربی زیر پوست قادر است فشار ایجاد کرده و به صورت گودی زشت سلولیت بر روی پوست ظاهر شود.

سلولیت ممکن است در اثر عدم تعادل هورمونی، مسائل غدد لنفاوی یا شرایط جدی‌تر پزشکی ایجاد شود. عوامل متعددی نوار پیوندی را ضعیف می‌کنند، عواملی همچون کمبود آب در بدن، وضعیت نادرست بدن، عدم حرکت، گردش خون ضعیف و اثرات گرانش و پیری. خبر خوب این است که با به‌کارگیری برخی روش‌های ساده در خانه می‌توانید با سلولیت مبارزه کنید.

رهایی از سلولیت به صورت طبیعی

تأمین آب موردنیاز بدن و برخورداری از یک رژیم غذایی عمدتاً گیاهی، پوستتان را تغذیه و به دفع سموم بدن کمک می‌کند. اگر استرس دارید یا کسل هستید، با چند حرکت نرمشی و تمرینات آهسته و پی‌درپی در یک فضای کوچک شروع کنید.

در کل، ورزش منظم می‌تواند به افزایش گردش خون و انرژی کمک کند. شما می‌توانید برای انجام این حرکات ورزشی از یک غلتک فومی کمک بگیرید.

چگونه یک غلتک فومی سلولیت را کاهش می‌دهد؟

برنامه ۲۱ روزه کار با غلتک فومی تنها به روزی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کار نیاز دارد. در ادامه به برخی از حرکات مؤثر برای کاهش سلولیت اشاره شده است:

۱- غلتاندن با پشت ران

روی زمین بنشیند و غلتک را در زیر پا یا پشت زانو خود قرار دهید. دستان خود را پشت سرتان روی زمین قرار داده و با انگشتان به عقب بروید و قفسه سینه را باز کنید. دست خود را روی زمین فشار دهید و باسن خود را بلند کنید.

از ستون فقرات خود استفاده کنید تا خودتان را روی غلتک به سمت جلو بکشانید. سپس به عقب برگردید تا غلتک به ناحیه نشیمنگاه برگردد. این حرکت را بین ۸ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

۲- غلتاندن با جلوی ران

با شکم روی زمین دراز بکشید، آرنج‌ها را زیر شانه‌ها، کف دست‌ها را روی زمین قرار دهید. پاهای خود را صاف نگه‌دارید، غلتک را بالای زانوی خود قرار دهید. از ستون فقرات خود کمک بگیرید تا خودتان را بالا نگه‌دارید.

کف دستتان را روی زمین بگذارید و زانویتان را خم کنید. با استفاده از بازو و ستون فقرات غلتک را از بالای ران به سمت بالاتنه بغلتانید و سپس دوباره به جای قبل برگردانید. این حرکت را بین ۸ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

۳- عدد ۴

بر روی زمین بنشینید، بازوی چپ خود را به پشتتان برده و کف دستتان را برای ثبات بیشتر بر روی زمین قرار دهید. مچ پای راست خود را بر روی زانوی چپ خود قرار دهید تا شکل عدد ۴ انگلیسی را بگیرید.

وزن خود را به آهستگی روی سمت راست باسن خود قرار دهید و بچرخید تا باسنتان چند اینچ بلند شود. سپس، به صورت دایره‌وار بچرخید تا جریان خون افزایش یابد. این حرکت را در جهت دیگر نیز انجام دهید.

۴- گردش معکوس باسن

روی زمین با زانوهای خمیده دراز بکشید. پاهایتان را به عرض باسن از هم فاصله دهید. باسنتان را از روی زمین بلند کنید و غلتک را به زیر باسن بکشید.

زانوهایتان را بلند کنید به طوری که بالای باسن در هوا معلق باشند. زانوها را به سمت راست و بعد به سمت چپ بچرخانید. گردش زانوها به چپ و راست را برای هر طرف ۸ مرتبه تکرار کنید.

منبع: سلامت