دردهای پا، علل مختلفی دارد که این علت ها بر اساس منشا آنها، دسته بندی می شوند. منظور از منشا درد این است که درد پا می تواند به دلیل مشکلات عروقی یا حتی به خاطر مشکلات اعصاب ایجاد گردند. پس قبل از درمان، باید تشخیص داده شود که این درد از کجا نشأت گرفته است.

به نقل از روابط عمومی انجمن ارتوپدی ایران، دکتر محسن موحدی یگانه افزود: مشکلات اعصاب پا می تواند ناشی از اختلال در کارکرد کمر یا زانو باشد و درد ارجاعی آن در پا بروز کند.
فوق تخصص ارتوپدی تصریح کرد: پیاده روی ممتد، تغییر شکل انگشتان پا یا کف پا و ایستادگی های طولانی مدت نیز می تواند سبب بروز درد در مچ پا شود که رفع این مشکلات با اقدامات پیشگیرانه امکان پذیر است.
موحدی یگانه در ارتباط با ویژگی های کفش استاندارد گفت: کفش استاندارد باید حتما دارای ۲/۵ سانتی متر پاشنه باشد همچنین عرض پاشنه ۵ تا ۷ سانتی متر بوده و قوس کف سفت باشد این ویژگی ها هم برای مردان و هم زنان یکسان بوده و برای پیاده روی و سرپا ایستادن مناسب است.
وی به درمان های درد مچ پا اشاره کرد و گفت: افرادی که دچار درد در پا و مچ پا بوده باید حتما به پزشک متخصص ارتوپدی مربوطه مراجعه کنند که بر اساس منشا بیماری درمان خاص برای آن در نظر گرفته می شود. گرفتگی های عروقی در زانو، لگن، شکم و مچ پا می تواند سبب کاهش خون رسانی به کف پا و بروز درد در این ناحیه حتی در حالت خواب و استراحت شود بنابراین بسته به منشا بیماری پزشک درمان مناسب را تجویز می کند.
وی همچنین به برگزاری کنگره جامعه جراحان ایران از ۱۸ تا ۲۲ اردیبهشت امسال اشاره کرد و گفت: جراحی پا و مچ پا در ایران حدود ۴ تا ۵ سال است که شکل گرفته و روز به روز به جراحان این حوزه افزوده می شود. پیشرفت های چشمگیری در این حوزه داشتیم که  می توان به ابداع  تکنیک جراحی جدیدی برای درمان فلج و  افتادگی مچ پا توسط جراحان ایرانی اشاره کرد. در همین زمان کوتاه مقالات متعددی از ایران در مجلات علمی دنیا چاپ و ارائه شده است و همچنین ایران اولین کشور خاورمیانه است که تعویض مفصل مچ پا در آن انجام شده است.

tnews