پس از تحقیق و بررسی پیرامون اجساد مومیایی شده قرن های گذشته یک تیم باستان شناسی موفق شد گونه مومیایی مو قرمزی را کشف کند که یکی از قدیمی ترین مومیایی های موجود در جهان است.یکی از مشهورترین مومیایی های کشف شده در قرن نوزدهم میلادی، یک مومیایی مو قرمز، معروف به گینگر می باشد. جالب است بدانید که این جسد، بسیار قدیمی است و قدمتی در حدود ۵۴۰۰ سال دارد. اما چیزی که آن را از دیگر اجساد تاریخی متمایز می کند، آن است که مومیایی مو قرمز به صورت طبیعی و در زیر نور آفتاب مومیایی شده است!
باستان شناسی به نام والیس باج که از کارمندان موزه بریتانیا بود، این مومیایی باستانی را در قبری کم عمق در صحرای شنی مصر پیدا کرد. البته این جسد تنها مومیایی موجود در آن منطقه نبود و باج، توانست ۵ مومیایی دیگر هم کشف کند که همگی به سرعت شهره جهانی پیدا کردند. در سال ۱۹۰۰ بود که والیس باج بدن مومیایی ها را به موزه بریتانیا تحویل داد و تحقیق و مطالعه بر روی این مومیایی و دیگر اجساد ۵ هزار ساله آغاز شد. متخصصان با بررسی ها متوجه شدند که مومیایی مو قرمز مرد بوده و تمام دندان های او سالم باقی مانده اند. همچنین این مومیایی مرد، ریشی قرمز رنگ و بزی شکل داشته است. در قسمت استخوان های دنده، ران و ساق پا چند شکستگی به چشم می خورد اما هیچ نشانی از آرتروز در مومیایی مو قرمز وجود نداشت. بخشی از قسمت های بدن مومیایی نیز مفقود شده است که از آن جمله: انگشت اشاره چپ و چند تا از انگشتان پای او می باشد.
باستان شناسان این مومیایی را در اواخر قرن نوزدهم و در شهر تاریخی جبلین مصر کشف کردند و امروزه آن را در موزه بریتانیا لندن نگهداری می کنند.
قدمت: حدود ۵۴۰۰ سال
محل کشف مومیایی: شهر تاریخی جبلین مصر
ارتفاع مومیایی: ۱٫۶۳ متر
سال کشف مومیایی: اواخر قرن نوزدهم
محل نگهداری: موزه بریتانیا، لندن

منبع/آخرین خبر