ورزش کردن بعد از بیدار شدن از خواب و به صورت ناشتا باعث سوزاندن چربی‌ های بیشتری می‌ شود و از افزایش وزن جلوگیری می‌ کند. در مطالعاتی که پیش از این انجام شده بود، محققان بلژیکی از مردان جوان و سالم خواستند تا رژیم غذایی با 30 درصد کالری و 50 درصد چربی بیشتر داشته باشند.

بعضی از این افراد همراه با این رژیم غذایی فعالیتی نداشتند. بعضی دیگر بعد از خوردن صبحانه ورزش با شدت زیاد انجام دادند و بعضی از افراد نیز پیش از خوردن صبحانه برنامه ورزشی با شدت زیاد را انجام دادند. این برنامه به مدت شش هفته انجام شد. بعد از شش هفته افرادی که فعالیت نداشتند سه کیلوگرم اضافه وزن داشتند و کمی مشکل انسولین پیدا کردند. مردانی که قبل از صبحانه ورزش کردند وزن اضافه نکردند و میزان انسولین آنها نیز در حد سالم بود. افرادی که بعد از صبحانه ورزش کردند نیز کمی اضافه وزن پیدا کردند اما مشکل انسولین نداشتند.

یکی از محققان در این باره می‌ گوید بهترین استراتژی برای جلوگیری از افزایش وزن داشتن زندگی فعال و برنامه غذایی منظم است. با این حال کسانی که می خواهند فعالیت آنها تاثیر بیشتری داشته باشد و کالری بیشتری بسوزانند می‌ توانند از تکنیک ورزش به حالت ناشتا استفاده کنند.

بسیاری از افراد در مورد غذا خوردن یا نخوردن قبل از ورزش مردد هستند. محققان در مطالعه جدید خود برای رسیدن به پاسخ این سئوال به بررسی بیان ژن در بافت چربی پرداختند. این مطالعه شامل ۱۰ مرد دارای اضافه وزن بود که همگی به مدت ۶۰ دقیقه با شکم خالی و ناشتا پیاده‌ روی کنند. در تاریخ دیگری، همین مردان دو ساعت بعد از خوردن یک صبحانه پر کالری و حاوی کربوهیدرات بالا پیاده‌ روی کردند. نمونه خون این افراد با فواصل منظم گرفته شد و بافت چربی‌ شان درست قبل از پیاده‌ روی و یک ساعت بعد از پیاده‌ روی جمع‌ آوری شد.

محققان بعد از آزمایش به تفاوت‌ های زیادی در نمونه بافت چربی به‌ دست آمده از هر دو آزمایش دست یافتند. دیلان تامپسون، سرپرست گروه تحقیق، در این باره می‌ گوید: «بعد از غذا خوردن، بافت چربی درگیر واکنش به وعده غذایی است و ورزش در این زمان موجب ایجاد تغییرات سودمند مشابه در بافت چربی نخواهد شد. ورزش در حال ناشتا موجب ایجاد تغییرات مطلوب‌ تری در بافت چربی می‌ شود و این وضعیت در بلند مدت برای سلامت مفید است.»

گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام