با مصرف اين خوراکي‌ها انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت‌هاي مختلف از جمله فعاليت‌هاي ورزشي، تفريحي، کوه نوردي، بازديد از موزه‌ها، نمايشگاه‌ها و ساير کار‌ها در بدن فرد ايجاد مي‌شود.
هندوانه، داروي تقويت ضعف و ناتواني
حدود ۹۳ درصد از حجم هندوانه را آب تشکيل مي‌دهد، براساس تحقيقات مصرف آب براي حفظ انرژي بدن، تنظيم الکتروليت، دريافت ويتامين‌هاي A، B۶ و C بسيار مفيد است.
هندوانه را مي‌توان به تنهايي يا به صورت آبگيري شده يا همراه با مقداري پنير خامه‌اي، روغن زيتون، آب ليموترش، نان تست تکه شده و برگ نعناع تازه مصرف کرد.دانه‌هاي آجيل؛ تقويت سريع قواي جسمي
دانه‌هاي آجيل حاوي انواع ويتامين‌ها، مواد معدني و مورد نياز بدن هستند از جمله در بادام، منيزيم، فولات، ريبوفلاوين و ساير ترکيبات ويتامين B وجود دارد که براي تقويت جسم، سوزاندن کالري‌هاي اضافي و حفظ استقامت بدني مفيد است.

کشمش؛ خوراکي خوش طعم و انرژي بخش
کشمش يک ميان وعده مغذي است و در صورت مصرف به همراه غلات سبوس دار، آجيل، در کنار ماست، شير و يا حتي با نوشيدني‌ها و کيک‌هاي کم شيرين مي‌تواند انرژي مورد نياز بدن را براي مدت زمان مناسبي تامين کند.کارشناسان توصيه مي‌کنند افراد براي بهره مندي از خواص کشمش اين خوراکي خوش طعم را به همراه وعده صبحانه مصرف کنند تا در طول روز تقويت شده انرژي کسب کنند.

دانه سويا؛ مقوي و پرخاصيت
اين دانه روغني منبع بسيار خوبي از فولات، منيزيم، ريبوفلاوين و ويتامين B است که نقش حياتي در تبديل غذا به انرژي دارند.دانه سويا را مي‌توانيد به صورت بخارپز يا به صورت خام و يا به همراه پودر فلفل قرمز، نمک و مقداري برنج مصرف کرد.انواع دستورات آشپزي براي تهيه خوراک با استفاده از سويا وجود دارد.

تخم شربتي؛ خوشمزه و نيروبخش
اين ماده خوراکي حاوي پروتئين، فيبر و مواد مغذي از جمله منيزيم و آهن است و براي تقويت انرژي و قواي جسماني بسيار مفيد است.
مي‌توانيد شربتي خوش طعم و کم شيرين با استفاده از ترکيب تخم شربتي و آب با عصاره مرکبات، مقداري عسل، ليموترش و يا عصاره افرا تهيه کنيد و پس از خنک شدن در يخچال به عنوان يک نوشيدني ورزشي مصرف کنيد و همراه خود داشته باشيد.همچنين مي‌توانيد اين دانه را به ترکيب ماست و بلغور جوي دو سر اضافه کنيد و به عنوان يک دسر خوش طعم مصرف کنيد.

ماهي‌هاي روغني؛ پرانرژي و قدرت دهنده
بسياري از ماهي‌هاي روغني از جمله سالمون، قزل آلا، ماهي ساردين و يا ماهي کيلکا داراي خواص انرژي دهندگي و نيروزايي هستند.اين ماهي‌ها منبع غني از آهن هستند که وظيفه انتقال آهن را در اطراف بدن و ماهيچه‌ها برعهده دارد و مي‌تواند باعث افزايش قدرت استقامتي بدن براي مدت زمان مناسبي شود.
مي‌توانيد ماهي‌هاي روغني را به صورت آب پز، بخار پز، کبابي و يا پخته و خرد شده به همراه ماکاروني، خوراک کلم، تکه‌هاي فلفل قرمز و روغن زيتون مصرف کنيد.
ماهي‌هاي روغني نقش موثري در تنظيم بخش ميتوکندري سلول‌هاي بدن دارند و مصرف آن‌ها باعث ترميم سلول‌هاي بدن و افزايش قدرت مي‌شوند.


توت فرنگي؛ نيروزايي با آنتي اکسيداني خوشمزه

خانواده توت‌ها حاوي مقادير زيادي ويتامين c هستند و مصرف آن‌ها مي‌تواند باعث رفع احساس خستگي، تقويت قواي جسماني، دريافت آنتي اکسيدان‌هاي ضروري براي بدن و در نتيجه افزايش انرژي مورد نياز بدن شود.توت فرنگي را مي‌توانيد به انواع شيوه‌ها مصرف کنيد از جمله به صورت خام، به همراه سالاد ميوه، به صورت مارمالاد و مربا و در کيک‌هاي کم شيرين که با خوردن آن انرژي مورد نياز بدن تامين مي‌شود.
tnews