در دوران نامزدی، مدتی طول میکشد که زوجین با اخلاق و خلق و خوی همدیگر آشنایی پیدا کنند. به هر حال دو نفر با ویژگی های متفاوت از خانواده های مختلف و با فرهنگ مختلف، مسلما در ابتدا دارای تفاوت ها و مشکلاتی خواهند شد. برای درک بهتر این تفاوت ها چه باید کرد؟

به نقل از خبرگزاری دانا،علت اصلی این امر تفاوت طرفین در فرهنگ، باور، آرزو و … هایشان است كه كاملا طبیعی و عادی می باشد. عدم توجه به این تفاوت و دامن زدن به آنها بزرگترین اشتباهی است كه ممكن است افراد در دوران نامزدی مرتكب شوند، به همین دلیل همه باید سعی نماییم جهت درك و فهم تفاوتهایمان خود را به اصل بسیار مهمی با عنوان «همدلی» مسلح سازیم. همدلی به معنای درك متقابل طرفین از یكدیگر و اختلافات و تفاوتهایشان بوده و وجود آن باعث برقراری ارتباط عمیق و صمیمی میان همسران و نزدیكتر شدن آنها به یكدیگر می گردد.
برخی از اصول همدلی
– سخن گفتن: در این اصل به نحوه صحبت كردن فرد با نامزدش و رعایت ادب و احترام در این راستا توجه می شود. رعایت اصول سخن گفتن و عدم تمسخر و توهین و تهدید و … باعث ایجاد همدلی در افراد می گردد.
– گوش دادن به صحبتهای فرد مقابل: گوش كردن فعال، پایه و اساس هر نوع ارتباط سالمی محسوب می گردد. اموری چون توجه به صحبتهای فرد مقابل،‌استفاده هر از چندگاهی از كلماتی چون بله، ‌درسته،‌صد در صد و …،‌
– توجه و درك احساسات فرد مقابل: درك احساسات فرد مقابل بدین معناست كه باید به شرایط روحی و روانی وی هنگام صحبت كردن توجه شود. گاه فرد بسیار ناراحت است و با لحنی غمگین سخن می گوید و انتظار دارد فرد مقابل شرایطش را درك كند. خنده های بیجا و نگاه تمسخر آمیز مخربترین رفتارها در این شرایط می باشند. در مقابل زمانیكه فردی بسیار خوشحال است و حامل خبری خوش می باشد نمی توان با چهره ای درهم كشیده شده و ناراحت با وی برخورد كرد.
بهترین راهكار در این زمینه این است كه افراد در همه حال و همه شرایط خود را به جای فرد مقابل بگذارد و از دید وی به موضوع بنگرد. در این حالت بهتر و راحتتر می توانند وی را درك كنند.
– نحوه برخورد با خانواده فرد مقابل: افراد باید بدانند كه پدر و مادر نامزدشان،‌پدر و مادر خودشان محسوب می شوند. داشتن این حس باعث ایجاد حس همدلی با خانواده نامزد و نهایتا حس همدلی با خود نامزد می گردد. بدین معنا كه فرد درك نشدن خانواده اش را به نوعی درك نشدن خودش تلقی می كند.
مزایای همدلی
1. ایجاد حس درك متقابل در طرفین
2. ایجاد حس سعادت و خوشبختی در طرفین
3. اجتناب از درگیری و اختلاف در دوران نامزدی
4. نزدیكی روحی و روانی زن و مرد به یكدیگر
5. ایجاد روابط گرم و صمیمی میان زوجین و خانواده هایشان
6. روابط خانوادگی واجتماعی را بهبود می بخشد
مخرب های اصل همدلی
گاه افراد در حین همدلی كردن با نامزدشان ناخواسته از برخی اعمال و رفتارها استفاده می كنند كه باعث زیر سوال رفتنشان شده و این اصل را از مسیر اصلی خود خارج می گردانند.
– نصیحت كردن
– سرزنش كردن
– كوچك شمردن مشكل یا صحبت فرد مقابل
– به سخره گرفتن صحبت ها و افكار فرد مقابل
– ارائه دادن راه حلهای مكرر و بی فایده
– مقصر جلوه دادن فرد مقابل
دانا خبر