گروه خونی
کولین یک ماده مغذی است که خاصیت دوگانه دارد. کولین نقش مهمی در بدن ایفا می کند و به سوخت و ساز بدن، رشد  مغزی و … کمک شایانی می کند. این ماده مغذی در زرده تخم مرغ، بادام زمینی و … وجود دارد. از طرفی کولین باغث افزایش لخته شدن خون نیز می شود. لذا اگر میانسال هستید و یا بیماری خاصی دارید، رژیم غذایی مناسب را از پزشک دریافت کنید و موادی که دارای کولین هستند را با احتیاط مصرف کنید. برای آگاهی از کولین و رابطه آن با افزایش لخته شدن خون، متن زیر را حتما بخوانید.

کولین در طیف وسیعی از غذاها یافت می‌شود؛ اما عمدتا در محصولات حیوانی نظیر زرده تخم‌مرغ، گوشت گوساله و مرغ وجود دارد.
تحقیقات تازه نشان می‌دهد، مواد مغذی موجود در گوشت و تخم‌مرغ موسوم به «کولین» در تلاقی با باکتری‌های روده، موجب افزایش احتمال لختگی خون بیشتر می‌شود. محققان دریافتند زمانی که به ۱۸ شرکت‌کننده سالم مکمل کولین داده شد، تولید ماده شیمیایی موسوم به TMAO (تری متیل آمین N-اکسید) در آنها افزایش یافت.در مقابل، تمایل سلول‌های خون به لخته شدن نیز افزایش یافت. اما محققان دریافتند مصرف آسپرین ممکن است این خطر را کاهش دهد. TMAO زمانی تولید می‌شود که باکتری‌های روده، کولین و برخی مواد دیگر را هضم می‌کنند. در مطالعات قبلی ارتباط بین میزان بالاتر TMAO در خون با افزایش خطر لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته مشخص شده بود. این یافته‌ها برای اولین بار نشان می‌دهد کولین موجب افزایش تولید TMAO در روده انسان شده که منجر به احتمال بیشتر چسبندگی پلاکت‌های خون به یکدیگر می‌شوند.کولین در طیف وسیعی از غذاها یافت می‌شود؛ اما عمدتا در محصولات حیوانی نظیر زرده تخم‌مرغ، گوشت گوساله و مرغ وجود دارد. در این مطالعه، محققان به ۱۸ فرد بزرگسال سالم به مدت ۲ ماه مکمل کولین دادند. ۱۰ نفر از این افراد گوشت‌خوار و ۸ نفر گیاه‌خوار بودند.

مکمل‌ها حاوی حدود ۴۵۰ میلی گرم کولین در روز بود که تقریبا معادل یک یا سه تخم‌مرغ است. این مطالعه نشان داد در طول یک ماه، مکمل‌ها به طور میانگین موجب افزایش میزان TMAO تا ۱۰ برابر شد. آزمایش نمونه خون آنها نشان داد که پلاکت‌های خونشان بسیار در معرض لختگی قرار داشت. نیازی نیست که همه گیاهخوار باشیم؛ اما بهتر است بیشتر غذاهای گیاهی خورده و مصرف زرده تخم‌مرغ، گوشت و سایر غذاهای سرشار از کولین را محدود کرده و از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از روغن زیتون، سبزیجات و ماهی است، استفاده کنیم. این گروه دریافته‌اند که ترکیبات موجود در روغن زیتون، مانع از تشکیل TMAO می‌شود.
منبع: شفا آنلاین