پره اکلامپسی، یک اختلال است که در بعضی خانم های باردار رخ می دهد. این اختلال سلامت مادر را به خطر می اندازد ولی به جنین آسیبی نمی رساند. علت این عارضه و اختلال مشخص نیست اما بهترین درمان برای این عارضه خارج کردن جنین و جفت از رحم مادر است. بعضی بر این باورند که فقط مادرهای چاق و کسانی که اضافه وزن دارند به این عارضه مبتلا می شوند، در صورتی که این طور نیست، با این که اضافه وزن خطر ابتلا به پره اکلامپسی را بیشتر می کند، اما علت اصلی نیست و دیده شده که مادرانی با وزن نرمال هم به این عارضه مبتلا شده اند. با مطالعه متن زیر بیشتر راجع به این اختلال بدانید.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

ریحانه بصیرت، دانشجوی دکترای تخصصی علوم تغذیه

باور غلط 1:

پره اکلامپسی فقط بر سلامتی مادر تاثیر می گذارد و خطری برای جنین ندارد.

حقیقت امر: پره اکلامپسی علاوه بر داشتن عوارض سوئی همچون اختلال بینایی، مشکلات قلبی و کلیوی در مادر، احتمال تاخير رشد داخل رحمي (IUGR  ) و آسفیکسی (اختلال در اکسیژن رسانی) وکاهش ضریب هوشی و مهارت‌های فکری را در نوزاد افزایش می­دهد.  بسیاری از نوزادانی که زمان نسبتاً زیادی از دوران جنینی خود را در شرایط پره اکلامپسی سپری کرده اند، بعد از تولد به مراقبت ویژه نیازمندند.

باور غلط 2:

پره اکلامپسی یک اختلال نادر است و در موارد بسیار معدودی دیده می شود.

حقیقت امر: آمار جهانی نشان می دهد که از هر 12 بارداری یک مورد ابتلا به پره اکلامپسی گزارش می شود. (شیوع 8%)

باور غلط 3:

فقط زنان چاق و دچار اضافه وزن به پره اکلامپسی مبتلا می شوند.

حقیقت امر : گرچه بالاتر بودن وزن مادر از حد طبیعی به عنوان عامل خطری برای پره اکلامپسی شناخته می شود، اما احتمال اینکه زنان با وزن نرمال هم به این مشکل گرفتار شوند وجود دارد.

 

باور غلط 4:

استراحت مطلق می تواند شروع پره اکلامپسی را به تاخیر بیاندازد و یا حداقل روند بیماری را کند کند.

حقیقت امر : هر چند مطالعات نشان نداده اند که استراحت مطلق سبب بهتر شدن وضعيت مادر و جنين مي شود ولي از آنجاییکه فشار خون در وضعيت استراحت پايين­تر است، بيشتر پزشکان محدوديت فعاليت و استراحت را توصيه مي کنند. اما لازم به ذکر است که استراحت مطلق احتمالاً بدليل افزایش خطر انعقاد خون، افسردگی و اتلاف توده استخوانی همیشه کمک کننده نخواهد بود و در این مورد باید نظر پزشک خود را جویا شوید.

باور غلط 5:

پره اکلامپسی فقط در اولین بارداری رخ می دهد.

حقیقت امر: اغلب این جمله صحیح است اما نه همیشه؛ از آنجاییکه پره اکلامپسی اختلالی است که یک علت مشخص و واحد نداشته، ممکن است بعد از بارداری اول بدن مادر در بارداری های بعدی شرایط متفاوتی را تجربه کند که منجر به بروز پره اکلامپسی گردد. به عنوان مثال ابتلا به فشارخون یا یک بیماری خودایمنی بعد از بارداری اول و یا بارداری چندقلویی

باور غلط 6 :

اگر رژیم غذایی سالم و کاملی داشته باشید به این مشکل گرفتار نخواهید شد.

حقیقت امر: داشتن یک رژیم غذایی صحیح قطعاً بر سلامت مادر و جنین موثر خواهد بود اما در مورد نقش رژیم غذایی قبل از بارداری بر ابتلا به پره اکلامپسی شواهد کافی در دست نیست و این احتمال وجود دارد که حتی با رعایت رژیم غذایی سالم، مادر به این اختلال پیچیده مبتلا گردد. متاسفانه هنوز براي پيشگيري از پره اکلامپسي راه حل قطعی شناخته نشده است.

باور غلط 7:

زنان باردار نباید در مورد پره اکلامپسی بدانند چون باعث حساس شدن و استرس آنها خواهد شد.

حقیقت امر: بی شک مطلع بودن بهتر از بی خبری است. پره اکلامپسي ممکن است بين زمان هاي مراجعه و بطور ناگهاني نيز اتفاق بيفتد. بنابراين با آگاهي از علائم احتمالي و اقدام به موقع میتوان از وقوع عوارض جبران ناپذیر پیشگیری کرد.

باور غلط 8:

زمان بروز پره اکلامپسی در ماه پنجم بارداری است.

حقیقت امر: در هر زمانی از سه ماهه دوم تا حتی چندین روز بعد از زایمان امکان بروز پره اکلامپسی وجود دارد. به عبارت دیگر وقوع این اختلال زمان دقیق و مشخصی ندارد و حتی ممکن است بعد از اتمام بارداری هم رخ دهد و ازهفته 20 بارداری باید در چکاپ های دوره ای به علائم احتمالی توجه شود.

 

باور غلط 9:

افزایش فشار خون بعد از سه ماهه اول طبیعی است.

حقیقت امر: گرچه در نیمه اول بارداری به علت اتساع عروق محیطی فشار دیاستولیک کاهش پیدا می کند و در نیمه دوم با قدری افزایش به میزان طبیعی برمی گردد؛ اما چنانچه این افزایش از حد مجاز بیشتر باشد حتماً باید به پزشک مراجعه گردد و هرچه پره اکلامپسی زودتر اتفاق افتد خطر آن بیشتر خواهد بود.

باور غلط 10:

قطع کامل مصرف نمک از ابتلا به پره اکلامپسی جلوگیری کرده و یا در صورت ابتلا، در درمان بیماری کمک کننده خواهد بود.

حقیقت امر: در مورد میزان نمک مصرفی لزومی به محدودیت شدید نیست و همان مواردی که در یک بارداری سالم توصیه می­شود، کفایت می کند. خاطر نشان می گردد که حذف کامل نمک میتواند به علت عدم تعادل سطح الکترولیت ها عواقب بدتری به همراه داشته باشد.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که برای سپری کردن یک دوره­ی بارداری ایمن، از چکاپ های قبل از بارداری غافل نشوید و به توصیه های پزشک خود اعتماد کنید.

منبع: زندگی آنلاین