ایجاد سکته مغزی با نوشیدنی های انرژی زا

از مصرف نوشابه های انرژی زا پرهیز کنید، این نوشیدنی های پرطرفدار که امروز افراد علاقه مندان زیادی پیدا کرده اند، کافئین زیادی دارند که باعث افزایش فشار خون در بدن خواهند شد. پژوهشگران یکی از عوامل ایجاد خونریزی مغزی را نوشابه های انرژی زا میدانند.

پس از مصرف نوشابه های انرژی زا فشار خون افزایش و تغییرات زیادی در سیستم گردش خون ایجاد می شود.

مصرف نوشیدنی انرژی زا حاوی کافئین سبب بروز تغییرات زیادی در سیستم کارکرد قلب و ریتم آن می شود و پس از دو ساعت باعث ایجاد افزایش فشار خون و کند شدن روند گردش خون در رگ ها خواهد شد.

نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی موادی مانند کافئین، اسیدهای آمینه، هیدرات‌های کربن، ویتامین‌ها و اغلب عصاره گیاهان دارویی مانند جنسینگ است. یک بطری از این نوشیدنی مقدار بالایی کافئین معادل چهار فنجان قهوه تصفیه شده، دو اسپرسو، تقریبا چهار بطری کوکا کولا یا شش فنجان چای دارد. یک فرد سالم به طور متوسط می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ و حداکثر ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کند.

دکتر امیلی فلچر، از مرکز پزشکی نیروی هوایی ایالات متحده در تراویس، کالیفرنیا، در این رابطه می گوید: نوشیدن نوشابه های انرژی زا کافئین دار بدون شکر عوارض منفی بر قلب می گذارد و متاسفانه بسیاری از افراد و حتی سربازان از این نوشیدنی استفاده می کنند.

مصرف بیش از حد نوشابه‌های انرژی زا می‌تواند باعث خونریزی مغزی شود زیرا قلب فعالیت کمتری برای رساندن خون دارد، اما فعالیت بدنی را افزایش می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران