سوال کاربر: با درود
مادر من 6 سال پیش ابتدا آنژو شد و سپس عمل باز قلب انجام داد در حال حاظر به علت درد در قفسه سینه دکتر ایشان تشخیص آنژیو داده است .
آیا آنژیو برای کسی که عمل باز قلب داشته عوارض بدی دارد یا خیر؟ با سپاس

پاسخ پزشک: باسلام
انژیوگرافی عروق کرونری اقدامی رایج ، هم تشخیصی و هم درمانی میباشد که جهت تشخیص دقیق محل و ماهیت رگ اسیب دیده و گرفتگی مسیر عبور جریان خون موجود در رگها مثلا توسط لخته خون( clot )یا… میباشد.
بسته به نوع و اندازه و محل لخته گاها جهت رفع میتوان با همان انژیو گرافی و استنت و بالون گذاری گرفتگی را رفع کرد ولی در مواردی نیاز به جراحی میباشد که لخته کاملا برداشته شود و خارج گردد .
مراقبت ها
×حداقل به مدت ۶-۵ ساعت روی تخت استراحت کامل کنید.
پس از ترخیص، به آهستگی قدم بزنید.
×توصیه می شود تا چند روز از انجام فعالیت های فیزیکی و ناگهانی خودداری کنید.
×چنانچه درد و تورم در محل آنژیوگرافی وجود داشت، می توانید از مسکن استفاده کنید همچنین کمپرس گرم بلا مانع است.اگر درد وتورم شدید بود، به پزشک مراجعه کنید.
عوارض
انجام این بررسی نیاز به یک روز بستری شدن دارد ولی انجام آن دقایقی بیش به طول نمی‌انجامد و معمولاً بیمار بدون عارضه‌ای خاص از بیمارستان مرخص می‌شود. اگر در حین عبور کاتتر بیمار دچار مشکل شود معمولاً می‌توان به سرعت داروهای لازم را به طور مستقیم به داخل قلب تزریق کرد و مشکل را رفع نمود. اگرچه آنژیوگرافی قلب معمولاً روش بی‌خطری است، بصورت نادر ممکن است با عوارضی چون آسیب عروق، نارسایی کلیه (به علت ماده حاجب) سکته قلبی یا مغزی همراه باشد.

در مورد سوال شما انژیوگرافی مجدد بعد از عمل مانند قبل از عمل با ریسک های معمول خود خواهد بود و به جهت سابقه ی عمل مشکل جدیدی ایجاد نخواهد کرد.

  • سوال از شما پاسخ از ما. تنها کافیست در بخش نظرات هر مطلب، مشکلتان را با ما در میان بگذارید تا دکتر سلام مشکل شما را حل کند.

آنژیوگرافی و روش انجام آن