آمادگی و سازماندهی لازم شهری باعث می شود در صورت بروز حوادث طبیعی خسارت های جانی و مالی کاهش یابد و تصمیم گیری منطقی تر و اصولی تری توسط مدیران کشوری صورت گیرد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به خطرات سیل احتمالی در تهران هشدار داد.

اسماعیل نجار صبح امروز در نشستی خبری که در محل سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، گفت: سازمان مدیریت بحران کشور وظیفه هماهنگی و سیاست‌گذاری میان دستگاه‌ها را در زمان حادثه برعهده دارد و باید اقداماتی را انجام دهد که مسئولان اجرایی تصمیمات مناسبی را در آرامش کافی اتخاذ کنند.

نجار با بیان اینکه عمده کار سازمان مدیریت بحران کشور  قبل از بحران است، ادامه داد: رسانه ها نیز در این زمینه مسئولیت دارند و باید کمک کنند تا اقدامات پیشگیرانه پیش از وقوع بحران انجام شود تا آسیب‌های ناشی از آن کاهش پیدا کند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گفت: گاهی یک حادثه محلی را بین‌المللی می‌کنیم، اما بعد از آن هم توجه کافی به امور پیشگیرانه را نداریم،  این حادثه باید تلنگری برای مسئولان باشد نه اینکه فقط ایجادتوقع کند. خوب بود که رسانه‌ها به ابعاد مختلف این حادثه با هدف پیشگیری از حوادث مشابه می‌پرداختند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیل اخیر در آذربایجان اشاره کرد و افزود: در کنار خسارت و حوادث ناگواری که در پی این حادثه به وجود آمد و البته بسیاری از آنها قابل پیش‌گیری بود، باید به اثرات خوب این پدیده‌ها نیز توجه شود، به عنوان مثال بارش‌های اخیر در آذربایجان 10 تا 11 سانتیمتر سطح آب دریاچه ارومیه را بالا آورد و ببینید اگر فرهنگسازی ایجاد شده و مردمی که برای تفریح به محل رفته بودند به توصیه‌ها و هشدارها توجه می‌کردند، امروز آمار تلفات این تعداد نبود و ما بهتر می‌توانستیم برای بالا آمدن سطح آب دریاچه ارومیه خوشحال باشیم اما این حادثه کام مردم را تلخ کرد.

نجار  در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت مفقودی‌ها و جانباختگان سیل شمال‌غرب کشور نیز گفت:‌در مجموع 43 مورد مفقودی گزارش شد که تا کنون اجساد 41 تن کشف شده اما جستجوها برای یافتن دو مفقودی دیگر این حادثه ادامه دارد. 

رییس سازمان مدیریت بحران کشور درپاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره بیمه حوادث نیز گفت: بحث بیمه حوادث موضوع مهمی است که لایحه آن آماده شده اما چند بار برگشت خورده است و در شورای نگهبان در حال پیگیری آن هستیم که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد و اجرایی شود.

نجار ادامه داد: متأسفانه توجهی به بحث پیشگیری و مقابله نمی‌شود. به عنوان مثال تهران در معرض سیلاب شدید قرار دارد چرا که تهران هفت حوزه آبریز دارد و از منطقه دارآباد تا شهرری به دلیل اینکه سیمانی است، آبی به زمین فرو نمی‌رود بنابراین برای مدیریت بحران عزم و اراده جدی می‌خواهیم. وقوع سیل در تهران هم همچون زلزله باید جدی گرفته شود چرا که وضعیت تهران به گونه ای است که درصورت بروز این حادثه طبیعی، خسارات زیادی به تهران وارد خواهد آمد.

 

منبع/ایسنا